Trwa ładowanie...

Ceny mieszkań na rynku wtórnym wciąż spadają

W pierwszym kwartale br. ceny mieszkań na rynku wtórnym nieznacznie spadały; natomiast na rynku pierwotnym rosły - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Instytutu Ekonomicznego NBP. Budowa domów nadal jest rentowna, a sytuacja deweloperów stabilna.

Share
Ceny mieszkań na rynku wtórnym wciąż spadająŹródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
d36tj80

Według badania w pierwszym kwartale br. ceny mieszkań na rynku wtórnym, zarówno ofertowe, jak i transakcyjne, nieznacznie spadały. Tymczasem na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen transakcyjnych - w Warszawie do 6 tys. 990 zł za metr kw. Dla porównania w czwartym kwartale ub.r. było to 6 tys. 466 zł. Średnia cena na tym rynku, w największych dziesięciu miastach, wzrosła do 4 tys. 634 zł za metr kw.

Zdaniem analityków Instytutu Ekonomicznego NBP wzrost cen transakcyjnych na rynku pierwotnym wynikał z tego, że klienci mający gotówkę kupowali lokale wyższej jakości. Na popyt negatywnie wpływało formalne zamknięcie programu "Rodzina na Swoim". "Realizacja wniosków złożonych przed zamknięciem programu sprawiła, że wypłaty w pierwszym kwartale 2013 r. wyniosły około 70 proc. wypłat z rekordowego czwartego kwartału 2012 r. Kredyty te w dominującej części wykorzystano właśnie na rynku pierwotnym" - podkreślono.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że w pierwszym kwartale br. liczba mieszkań oddanych do użytku była podobna do wartości z takiego samego okresu ub.r. Natomiast liczba rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę była najniższa od 2006 r. "Był to drugi kwartał z rzędu, gdy spadała liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż w sześciu największych miastach. Nadal zapasy mieszkań dwukrotnie przekraczają poziom uznawany za zrównoważony" - wyjaśniono.

d36tj80

Z analizy Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że skumulowane marże zysku nowo rozpoczynanych projektów deweloperskich nieznacznie wzrosły, a budowa mieszkań nadal jest rentowna. Ponadto - jak wskazują autorzy badania - w poprzednim kwartale sytuacja większości firm deweloperskich wydaje się stabilna, m.in. ze względu na dywersyfikację ich działalności oraz relatywnie niski poziom zadłużenia bankowego. "Konieczność finansowania dużego zasobu niesprzedanych mieszkań może być źródłem spadku rentowności, a nawet upadłości najsłabszych firm" - dodają.

W opinii ekspertów, saldo kredytów dla przedsiębiorstw na finansowanie nieruchomości oraz ich jakość pozostają stabilne. Nieznacznie wzrosło saldo kredytów dla deweloperów na budowę mieszkań.

d36tj80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36tj80