Trwa ładowanie...

Koniec podwyżek cen paliw. Chroni nas mocna waluta

W ostatni czwartek listopada w Wiedniu zbiorą się przedstawiciele OPEC i zadecydują o przedłużeniu redukcji eksportu surowca. To ma kluczowe znaczenie dla cen ropy na świecie. Polscy kierowcy na razie nie mają się jednak czym się martwić. Analitycy przewidują spokojny tydzień na stacjach. Paliwa mogą nawet stanieć, choć na świecie ropa idzie w piątek w górę. Dzięki silnemu złotemu.

Koniec podwyżek cen paliw. Chroni nas mocna walutaŹródło: PAP/EPA
d23zyrx
d23zyrx

- Ostatnie dni to obniżki dla tankujących, a jeśli chodzi o dalsze prognozy, także nie są one szczególnie niepokojące - podaje Jakub Bogucki z serwisu e-petrol. - Wygląda na to, że do końca listopada ceny mogą na stacjach ulegać dalszym umiarkowanym spadkom - dodał.
Podobne prognozy przedstawia BM Reflex. „Ceny paliw na stacjach pozostaną stabilne lub spadną podobnie jak w mijającym tygodniu” - piszą analitycy biura. Oznacza to, że benzyna PB 95 powinna zostać w pobliżu średniej z tego tygodnia 4,73 zł za litr, a olej napędowy około 4,58 zł.

E-petrol spodziewa się nawet lekkich spadków. „Przewidujemy, że cena benzyny 95-oktanowej kosztować może 4,59-4,70 zł za litr. Dla oleju napędowego poziom cenowy znajdzie się w przedziale 4,51-4,60 zł za litr” - podano w komunikacie. Jeśli chodzi o ceny autogazu - oczekiwane widełki cenowe wynosić mają 2,11-2,17 zł za litr.

Polscy naukowcy chcą odzyskać paliwo z plastiku

Analitycy wskazują na niewielkie zmiany cen w rafineriach. Wszystko to mimo wzrostom na światowych rynkach. W piątek cena ropy Brent wzrosła w dolarach o 0,3 proc., a amerykańska WTI o 1,4 proc. W ciągu tygodnia ta pierwsza zdrożała o 1,7 proc., a druga o 4 proc.

d23zyrx

Od czego jednak mamy silnego złotego? Nasza waluta nadrobiła do dolara w ciągu dwóch tygodni 2,1 proc. (od początku roku 15 proc.), więc drożejąca w dolarach ropa nam chwilowo niestraszna.

OPEC coraz bliżej

Wiedeńskie spotkanie OPEC odbędzie się w czwartek 30 listopada i potrwać ma zaledwie trzy godziny.

- To może sugerować, że etap pozakulisowych negocjacji został już zakończony a sama decyzja będzie formalnością - twierdzi Jakub Bogucki z e-petrol.
Z drugiej strony BM Reflex podaje, że Rosja o ile popiera ideę przedłużenia porozumienia, tak nie do końca przekonana jest, aby taką decyzję podejmować już 30 listopada.

Na piątkowe wzrosty cen ropy - szczególnie WTI (+1,4 proc.), bo kurs Brent zmienił się nieznacznie (+0,3 proc.) - wpłynęły wydarzenia w Ameryce Północnej. Doszło do częściowego zamknięcia ropociągu Keystone, łączącego kanadyjskie pola naftowe z USA, po wycieku 5 tys. baryłek na tereny rolnicze.

Tym ropociągiem zwykle transportowane jest 590 tys. baryłek dziennie do rafinerii amerykańskich, a przestój zmniejszy zapasy w zbiornikach Cushing w Oklahoma - podaje agencja Reuters.

d23zyrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23zyrx