Trwa ładowanie...

Ceny paliw rosną z powodu wojny w Ukrainie. Diesel wkrótce może sięgnąć niemal 7 zł

W przyszłym tygodniu średnie ceny 95-oktanowej benzyny będą wahać się w przedziale między 6,33 a 6,49 zł za litr, a olej napędowy będzie jeszcze droższy. Może otrzeć się o granicę siedmiu złotych - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. "Na rynkach międzynarodowych ropa i paliwa gotowe reagują dynamiczną zwyżką na zagrożenie, jakie stworzyła dla stabilności globalnej inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę" - komentuje portal.

Ceny paliw rosną z powodu wojny w Ukrainie. Diesel wkrótce może sięgnąć niemal 7 zł Ceny paliw rosną z powodu wojny w Ukrainie. Diesel wkrótce może sięgnąć niemal 7 zł Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
dbrmbmk
dbrmbmk

"W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Z kolei cena za benzynę Pb95 zapewne wyniesie średnio 6,33-6,49 zł/l." - prognozują analitycy e-petrol.pl w piątkowej publikacji.

Jak dodają, podwyżki nie ominą oleju napędowego. Ich zdaniem ceny ON ulokują się na poziomie 6,83-6,96 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, to prognozowana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l.

E.petrol.pl zwraca uwagę na "drastyczny" skok cen hurtowych, które wzrosły o kilkaset złotych za metr sześcienny. "W porównaniu z ubiegłym weekendem zmiana zwyżkowa dla benzyny 95-oktanowej to prawie 587 zł na metrze sześc., a cena to 5825 zł/m sześc. W przypadku benzyny 98-oktanowej skok w analogicznym okresie to ponad 630 zł i cena tego paliwa wyniosła blisko 6142 zł. Jeszcze większa zmiana zwyżkowa dotyczy oleju napędowego - dzisiejsza średnia cena 6367 zł/m sześc. jest o ponad 930 zł wyższa niż w ostatnią sobotę. Olej opałowy sprzedawany jest natomiast po 5086 zł/m sześc., a więc jest droższy o prawie 940 zł niż w poprzedni weekend" - czytamy.

Iran wraca do gry. Może zastąpić rosyjską ropę

Portal przypomina też słowa prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka o dywersyfikacji dostaw surowców: "Aktualnie rosyjska ropa REBCO jest przerabiana przez Grupę Orlen w ok. 50 proc., a pozostała ropa pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej". We wtorek Obajtek napisał na Twitterze, że koncern na bieżąco realizuje wszystkie dostawy na stacje i ma "odpowiednie zapasy by zachować ich ciągłość". W piątek jednak nadal reglamentuje paliwo ze względu na zwiększony popyt.

dbrmbmk

Ropa z Iranu obniży ceny?

E-petrol.pl przypomniał, że ceny ropy są najwyższe od wielu lat: "W mijającym tygodniu cena ropy Brent zdecydowanie przekroczyła poziom 100 dolarów, notując w czwartek nowe wieloletnie maksima na poziomie 119,84 dolarów za baryłkę. Tak drogo na rynku naftowym ostatni raz było w 2012 r." W piątek po południu cena wynosiła ok. 112 dolarów za baryłkę.

"Sankcje nałożone na Rosję nie dotykają na razie bezpośrednio sektora naftowego, ale dochodzi do samoograniczenia relacji handlowych z Moskwą i brakuje chętnych na zakup rosyjskiej ropy i produktów naftowych" - podkreślają autorzy analizy.

"Szansą na poprawę sytuacji jest porozumienie z Iranem, które może przywrócić na rynek eksport ropy z tego kraju. Pod koniec tygodnia pojawiły się medialne spekulacje, wskazujące na to, że kompromis z władzami w Teheranie zostanie osiągnięty w najbliższych dniach i te doniesienia pomogły zahamować rajd cenowy, który doprowadził notowania surowca w okolice poziomu 120 dolarów" - dodają.

Prognozy E-Petrol są zbieżne z tym, jak ocenia sytuację BM Reflex, które również zajmuje się rynkiem paliw. - Wydaje mi się, że pod koniec przyszłego tygodnia ceny oleju napędowego na niektórych stacjach mogą przekroczyć 7 złotych za litr - mówił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

dbrmbmk

Gaz też drożeje

Z powodu obaw o potencjalną możliwość wstrzymania lub ograniczenia dostaw z Rosji do Europy rosną także ceny gazu. W czwartek przed południem cena błękitnego paliwa na holenderskiej giełdzie TTG osiągnęła rekordowe 198 euro za megawatogodzinę.

Piątek jest dziewiątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią na ten kraj wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.

Według piątkowych danych Straży Granicznej od początku wojny do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców z Ukrainy. Jak podawała w czwartek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych po siedmiu dniach wojny zginęły dwa tysiące ukraińskich cywilów.

dbrmbmk
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbrmbmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dbrmbmk