Trwa ładowanie...

Limity na stacjach Orlenu. "Nadal widzimy zwiększony popyt"

"Po skokowym wzroście sprzedaży paliw w pierwszym dniu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, płocki koncern nadal obserwuje zwiększone zapotrzebowanie. Przyglądamy się sytuacji" - poinformował PKN Orlen. Nadal obowiązują limity jednorazowego zakupu paliwa. Wojna w Ukrainie napędza podwyżki paliw.

Sytuacja na Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na rynki ropy i paliw Sytuacja na Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na rynki ropy i paliw Źródło: PAP, fot: Przemys�aw Pi�tkowski
d1v5s5n
d1v5s5n

Paliwowy gigant zapewnia, że jest przygotowany na to, by każdy mógł kupić paliwo na stacjach Orlen.

"Po skokowym wzroście sprzedaży paliw w pierwszym dniu konfliktu w Ukrainie, obecnie nadal obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie, ale sytuacja na naszych stacjach jest ustabilizowana. W Grupie Orlen zabezpieczone są także wszystkie procesy logistyczne związane z dostawą paliw" - podkreślił płocki koncern w odpowiedzi na pytania.

Trudno o odpowiedzielne prognozy

Sytuacja na Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na rynki ropy i paliw.

"W wyniku wojny baryłka ropy zdrożała, a jej cena obecnie osiąga poziom ponad 100 dolarów, osłabił się także znacząco złoty w stosunku do dolara. W obecnej sytuacji trudno jest więc odpowiedzialnie prognozować w perspektywie długoterminowej, jak będą kształtować się ceny ropy i paliw - stwierdziła spółka w odpowiedzi.

Podwyżka cen paliw. W przyszłym tygodniu przekroczą 7 złotych

W tej chwili ceny benzyny i oleju przekroczyły na stacjach 6 zł.

- Wydaje mi się, że pod koniec przyszłego tygodnia ceny oleju napędowego na niektórych stacjach mogą przekroczyć 7 złotych za litr - powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

E.petrol.pl zwrócił uwagę na "drastyczny" skok cen hurtowych, które wzrosły o kilkaset złotych za metr sześcienny.

d1v5s5n

- W porównaniu z ubiegłym weekendem zmiana zwyżkowa dla benzyny 95-oktanowej to prawie 587 zł na metrze sześc., a cena to 5825 zł/m sześc. W przypadku benzyny 98-oktanowej skok w analogicznym okresie to ponad 630 zł i cena tego paliwa wyniosła blisko 6142 zł. Jeszcze większa zmiana zwyżkowa dotyczy oleju napędowego - dzisiejsza średnia cena 6367 zł/m sześc. jest o ponad 930 zł wyższa niż w ostatnią sobotę. Olej opałowy sprzedawany jest natomiast po 5086 zł/m sześc., a więc jest droższy o prawie 940 zł niż w poprzedni weekend - przywołał portal.

W ubiegłym tygodniu, z uwagi na kolejki na stacjach i zwiekszony popyt na paliwa, Orlen zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w ilości jednorazowego zakupu paliwa:

  • 50 litrów w przypadku samochodu osobowego
  • 100 litrów w przypadku samochodu dostawczego
  • 500 litrów w przypadku samochodu ciężarowego (TIR) oraz autobusów

Burza o wielką fuzję

W czwartek przewodniczący PO zaapelował m.in. o ponowne przemyślenie kwestii sprzedaży części rafinerii gdańskiej (Grupa Lotos - PAP) węgierskiemu MOL-owi "i co za tym idzie oddanie tej części pod wpływy rządu Viktora Orbana, bardzo blisko wciąż współpracującego z Putinem, także w czasie wojny".

- Przemyślcie to i zatrzymajcie tę akcję, bo to jest naprawdę też element naszego bezpieczeństwa w przyszłości - mówił Tusk, przypominając zarazem, że pochodzi z Gdańska i "dobrze zna tę sytuację".

Na stanowisko szefa PO zareagował PKN Orlen i prezes tej spółki Daniel Obajtek. "Odnosząc się do słów D. Tuska w Senacie podkreślamy, że fuzja z Lotosem i PGNiG to polska racja stanu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie przypominamy, że to D. Tusk mówił w 2011 r., że nie ma przeciwwskazań, żeby sprzedać Lotos Rosjanom" - oświadczył w czwartkowym wpisie na Twitterze szef płockiego koncernu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v5s5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1v5s5n