Trwa ładowanie...

Ceny paliw w dół. Taki trend się utrzyma?

Tankowanie benzyny, oleju napędowego i autogazu jest najtańsze od początku roku - informują analitycy paliwowi. Ich zdaniem na części stacji ceny mogą jeszcze nieznacznie spadać.

Ceny paliw w dół. Taki trend się utrzyma?Źródło: Eastnews, fot: ADRIAN SLAZOK/REPORTER
dpryh7j
dpryh7j

Dobra wiadomość dla kierowców. Tankowanie benzyny, oleju napędowego i autogazu jest najtańsze od początku roku - informują analitycy paliwowi. Ich zdaniem na części stacji ceny mogą jeszcze nieznacznie spadać. Jak długo to potrwa?

Jak podali w piątek analitycy e-petrol.pl, "umacniająca się w relacji do amerykańskiego dolara złotówka przy stabilnych cenach ropy naftowej przekłada się na obniżkę cen paliw w Polsce".

"Tankowanie benzyny, oleju napędowego i autogazu jest najtańsze od początku roku. Ograniczenie wydobycia przez OPEC, nie przekłada się na prognozowany jeszcze na początku roku wzrost cen ropy na światowych giełdach. Kierowców przed podwyżkami ratują amerykańscy nafciarze, którzy w reakcji na wyższe ceny surowca zwiększają produkcję ze złóż łupkowych" - ocenili.

Jak dodali analitycy, sprzedawcy paliw w ostatnich dniach zdecydowali się na obniżkę cen, redukując nieznacznie swoje marże. "Dzięki temu tankowanie w tym tygodniu jest tańsze dla kierowców z silnikami benzynowymi, silnikami Diesla i instalacjami na LPG. Najmocniej taniała 95-oktanowa benzyna. Jej średnia cena spadła o 5 groszy i wynosi aktualnie 4,69 zł/l. Olej napędowy zanotował 4-groszową obniżkę i kosztuje średnio 4,61 zł/l. Tankując autogazu płacimy 2,19 zł/l - o 3 grosze mniej niż tydzień temu" - napisali w swoim komentarzu.

dpryh7j

Ich prognoza na kolejny tydzień zakłada "umiarkowaną zmienność cen, z niewielką przestrzenią na dalsze obniżki". "Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,64-4,75 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,56-4,65 zł/l i 2,15-2,23 zł/l dla autogazu" - podali.

Eksperci BM Reflex zauważają, że ceny paliw na stacjach są najniższe od 15 grudnia ub. roku. Ich zdaniem obniżki cen, to efekt z jednej strony stabilnej sytuacji na rynku ropy i rynku walutowym, które ustabilizowały ceny hurtowe, z drugiej efekt rezygnacji właścicieli stacji z części marży detalicznej.

"W przeciwieństwie do ub. tygodnia na rynku hurtowym ceny paliw są nieznacznie wyższe, ale w sumie sytuacja jest stabilna, co sprzyja powolnym spadkom cen paliw na stacjach. Z drugiej strony miejsce na te korekty w dół jest ograniczone i bez ponownych większych spadków na rynku hurtowym, trudno będzie o dalsze znaczące obniżki cen paliw na wszystkich stacjach. Na części stacji ceny mogą jeszcze nieznacznie spadać" - poinformowali.

Na czym polega porozumienie OPEC?

Rosja i inne kraje spoza kartelu OPEC zobowiązały się do cięcia produkcji ropy w przyszłym roku o łącznie 562 tysięcy baryłek dziennie - to oficjalny wynik obrad 26 krajów naftowych w Wiedniu z grudnia 2016. To pierwsze tak szerokie porozumienie od 15 lat. Więcej czytaj TUTAJ.

dpryh7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpryh7j