Trwa ładowanie...
d4fq0mp

CEZ ma porozumienie z rządem Albanii, otrzyma odszkodowanie

Warszawa, 24.06.2014 (ISBnews) - CEZ zawarł porozumienie z władzami Albanii, które pozwoli koncernowi - po spełnieniu odpowiednich warunków - uzyskiwać łącznie 100 mln euro rocznie do 2018 r., tj. kwotę zbliżoną do uiszczonej za albańską spółkę dystrybucyjną, podał CEZ. Część porozumienia stanowią warunki zakończenia arbitrażu w tej sprawie.
Share
d4fq0mp

"Uważam wynegocjowane porozumienie za sukces, ponieważ odzyskamy środki znacznie wcześniej i nie będziemy musieli czekać latami na rezultaty postępowania arbitrażowego. Porozumienie zostało tak skonstruowane, że odszkodowanie finansowe będzie gwarantowane przez znany europejski bank" - powiedział prezes spółki Daniel Benes, cytowany w komunikacie.

"Według umowy, CEZ będzie otrzymywał odszkodowanie w wysokości 95,5 mln euro jako zapłatę za należności i przekazanie akcji CEZ Shperndarje. Dodatkowo CEZ otrzymał już 4,5 mln euro. Kwota ta będzie płatna w rocznych ratach do 2018 r." - czytamy dalej.

Warunki zawieszające porozumienie to m.in. zgoda albańskiego rządu i parlamentu oraz zgody korporacyjne po stronie CEZ-u.

d4fq0mp

CEZ przypomina, że wszedł na rynek albański w 2009 r. Podkreśla, że inwestycja w albańską spółkę dystrybucyjną stanowi 3,6% całości zagranicznych inwestycji i poniżej 1% całości inwestycji Grupy CEZ poniesionych w latach 2005-2011.

W maju 2013 r. CEZ rozpoczął postępowanie arbitrażowe przeciwko Albanii dotyczące rekompensaty za stratę poniesioną przez spółkę zależną CEZ Shperndarje. Postępowanie związane jest z ratyfikowanym przez Republikę Czeską i Albanią traktatem o przesyle energii i dotyczy cofnięcia w styczniu 2013 r. licencji spółce CEZ Shperndarje.

Grupa CEZ kupiła 76% udziałów w albańskiej spółce dystrybucyjnej w maju 2009 r.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

d4fq0mp

Podziel się opinią

Share
d4fq0mp
d4fq0mp