CEZ podtrzymuje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji polskich firm

17.4.Katowice (PAP) - Czeski koncern energetyczny CEZ podtrzymuje
swoje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji polskich firm. Jest
zainteresowany Tauronem, ZE PAK, przyjrzy się...

17.4.Katowice (PAP) - Czeski koncern energetyczny CEZ podtrzymuje swoje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji polskich firm. Jest zainteresowany Tauronem, ZE PAK, przyjrzy się także prywatyzacji Enei i Bogdanki - poinformował dziennikarzy Petr Ivanek, prezes CEZ Polska.

"Monitorujemy sytuację i analizujemy projekty prywatyzacyjne. Jesteśmy zainteresowani Tauronem, przyjrzymy się Enei i Bogdance. Jeśli uda się rozwiązać konflikt między akcjonariuszami ZE PAK to też bylibyśmy zainteresowani" - powiedział dziennikarzom Ivanek, prezes CEZ Polska.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przełomie lat 2009 i 2010 Tauron ma mieć gotowy prospekt emisyjny i rozmawiać z potencjalnymi inwestorami. Natomiast to, czy i kiedy zadebiutuje na giełdzie, będzie zależeć od oceny sytuacji rynkowej.

W skład holdingu Tauron Polska wchodzą Południowy Koncern Energetyczny, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro.

Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem prądu w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii, zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.

Wcześniej wiceminister skarbu Joanna Schmid informowała, że MSP planuje drugi etap prywatyzacji Enei w czwartym kwartale 2009 roku. W kwietniu MSP ogłosiło przetarg na wybór doradcy przy zbyciu do 67,05 proc. Enei. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 22 kwietnia.

Wiceminister Joanna Schmid informowała też, że wartość oferty publicznej kopalni Bogdanka szacowana jest na około 300-400 mln zł, a debiut Bogdanki na GPW planowany jest w czerwcu.

Do końca roku ma też zostać sprywatyzowany ZE PAK, który dostarcza na rynek ok. 12 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości krajowym producentem tej energii, otrzymywanej z węgla brunatnego. (PAP)

pel/ bas/ pam/

Źródło artykułu:PAP
giełdaenergetykaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)