Trwa ładowanie...
d7np1k5

CEZ: Porozumienie o 100 mln euro odszkodowania od Albanii potwierdzone

Warszawa, 16.10.2014 (ISBnews) - Porozumienie, na mocy którego grupa CEZ otrzyma 100 mln euro rekompensaty za stratę poniesioną przez albańską spółkę zależną CEZ Shperndarje weszło w życie po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, podała spółka.
Share
d7np1k5

"Strony wzajemnie potwierdziły, że wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione, więc porozumienie zawarte w czerwcu br. między spółkami grupy CEZ i Albanią wchodzi w życie. Zgodnie z porozumieniem, CEZ otrzyma kwotę 100 mln euro, zbliżoną do jego wstępnych inwestycji w nabycie albańskiej spółki dystrybucji energii" - głosi komunikat.

Do tej pory spółka otrzymała 15 mln euro. Pozostała kwota będzie wypłacana w rocznych ratach do 2018 r., podano również.

Warunkami zawieszającymi porozumienie były m.in. zgoda albańskiego rządu i parlamentu oraz zgody korporacyjne po stronie CEZ-u.

d7np1k5

CEZ wszedł na rynek albański w 2009 r. Podkreślał wcześniej, że inwestycja w albańską spółkę dystrybucyjną stanowi 3,6% całości zagranicznych inwestycji i poniżej 1% całości inwestycji Grupy CEZ poniesionych w latach 2005-2011.

W maju 2013 r. CEZ rozpoczął postępowanie arbitrażowe przeciwko Albanii dotyczące rekompensaty za stratę poniesioną przez spółkę zależną CEZ Shperndarje. Postępowanie związane jest z ratyfikowanym przez Czechy i Albanię traktatem o przesyle energii i dotyczy cofnięcia w styczniu 2013 r. licencji spółce CEZ Shperndarje.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

d7np1k5

Podziel się opinią

Share
d7np1k5
d7np1k5