Trwa ładowanie...
d1kpgt0

CEZ zamierza wszcząć międzynarodowy arbitraż przeciwko Bułgarii

Warszawa, 20.11.2015 (ISBnews) - Grupa CEZ poinformowała rząd Bułgarii o zamiarze wszczęcia międzynarodowego arbitrażu przeciwko niemu, zarzucając, że rząd nie chronił inwestycji CEZ, o ile władze nie podejmą szybko odpowiednich kroków zaradczych, a szkody nie zostaną w pełni zrekompensowane, podała spółka. Decyzję CEZ poprzedzały negocjacje. Spółka domaga się "kilkuset milionów euro".

Share
d1kpgt0

CEZ podkreśla, że decyzja ta została podjęta po tym, jak bułgarskie instytucje podjęły szereg interwencji, które przyniosły szkody działalności biznesowej spółek z grupy w Bułgarii, a także na skutek "krytycznej sytuacji na lokalnym rynku energetycznym".

"Jeśli nie możemy polubownie osiągnąć porozumienia, jesteśmy gotowi chronić nasze inwestycji nawet poprzez arbitraż" - powiedział Tomáš Pleskač, dyrektor z działu międzynarodowego CEZ, cytowany w komunikacie.

Grupa CEZ działa na bułgarskim rynku od końca 2004 r. Prowadzi działalność w segmentach dystrybucji i handlu, obsługując ok. 3 mln klientów, głównie w zachodniej części kraju. Grupa posiada w Bułgarii także inne aktywa, w tym elektrownię węglową w Warnie, która została tymczasowo wyłączona w styczniu br.

d1kpgt0

"Sytuacja w sektorze energetycznym Bułgarii jest krytyczna, a decyzje w zakresie cen podejmowane przez lokalnego regulatora są od dawna niezgodne z tym, czego można było oczekiwać ze względu na prywatyzację. Stąd też w ostatnich latach podmioty działające w sektorze energetycznym stawiały czoło spadającej zyskowności lub stratom oraz niskiej płynności" - czytamy dalej w komunikacie.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

d1kpgt0

Podziel się opinią

Share
d1kpgt0
d1kpgt0