Trwa ładowanie...

Chaos wokół 500 plus. Minister rodziny tłumaczy

- Obecnie nie doszło do żadnych zmian w realizacji świadczenia wychowawczego - podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg. Po tym jak prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał waloryzację 500 plus, w ZUS rozdzwoniły się telefony od rodziców, którzy pytają o wysokość świadczenia.

Projekt ustawy, który zwiększy wysokość świadczenia z 500 zł do 800 zł, jest w konsultacjach społecznych - poinformowała szefowa MRiPS Marlena MalągProjekt ustawy, który zwiększy wysokość świadczenia z 500 zł do 800 zł, jest w konsultacjach społecznych - poinformowała szefowa MRiPS Marlena MalągŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2qb0pb
d2qb0pb

500 plus po staremu. Skąd zamieszanie?

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przyznaje, że do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych napływa wiele zapytań dotyczących wysokości świadczenia 500 plus. Niektórzy twierdzą nawet, że ZUS już wypłaca rodzicom 800 zł na każde dziecko.

Obecnie nie doszło do żadnych zmian w realizacji świadczenia wychowawczego - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Dodała, że na każdemu dziecku w rodzinie wypłacane jest wciąż 500 zł, bez względu na dochód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minister: są rodzice, którzy nie dopełnili formalności

Szefowa MRiPS poinformowała też, że najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca Rada Ministrów zajmie się regulacjami, które zwiększą wysokość świadczenia wychowawczego.

d2qb0pb

Naszym celem jest to, by ustawę uchwalić w tej kadencji - podkreśliła minister.

Program Rodzina 500 plus działa od kwietnia 2016 roku. Co miesiąc świadczenie trafia do 7 mln dzieci, a łącznie na ten cel - według danych MRiPS - zostało przeznaczone 230,6 mld zł.

- Jednocześnie przypominam, że wciąż można składać wnioski o wypłatę 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Są jeszcze rodzice, którzy nie dopełnili tej prostej formalności - przypomniała minister Maląg.

d2qb0pb

Wniosek można złożyć bez wychodzenia z domu poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS lub portal MRiPS Emp@tia.pl. Złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2023 r.

W połowie maja prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę 500 plus na 800 plus. - Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus - przekazał. Według planu, zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qb0pb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qb0pb