Trwa ładowanie...

Chcesz odliczyć podatek, zarejestruj umowę

Najpóźniej do poniedziałku trzeba poinformować urząd o leasingu auta z kratką.

Chcesz odliczyć podatek, zarejestruj umowęŹródło: Jupiterimages
d2xtm74
d2xtm74

Rejestracja umowy to warunek odliczenia całego VAT od rat leasingowych, gdy przedsiębiorca podpisał umowę do końca 2010 r. Dotyczy to leasingu, najmu lub dzierżawy samochodów z kratką.

– Zyskały one znowu na popularności po korzystnym dla polskich przedsiębiorców wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Magoora – przypomina Adam Bartosiewicz, wspólnik w kancelarii EOL, współautor komentarza do ustawy o VAT. – Od 1 stycznia nie można jednak odliczyć pełnego VAT przy ich zakupie. Ale ustawodawca wprowadził zasadę zachowania praw nabytych dla podatników, którzy do końca zeszłego roku podpisali umowę najmu, dzierżawy lub leasingu takiego samochodu. Będą mogli odliczyć cały VAT zawarty w ratach leasingowych – wyjaśnia Adam Bartosiewicz.

Wizyta w urzędzie

Aby skorzystać z pełnego odliczenia, trzeba do 31 stycznia zarejestrować umowę leasingu w urzędzie. Jak to zrobić?

Wystarczy wysłać jej kserokopię pocztą – poinformowano nas w Urzędzie Skarbowym w Płońsku. Z kolei w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Praga doradzają osobistą wizytę w celu podstemplowania oryginału umowy.

d2xtm74

– Przepisy nie określają procedury rejestracji – mówi Marcin Brzezin, doradca podatkowy w kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Niewątpliwie jednak niepodważalnym dowodem na zachowanie terminu jest potwierdzenie odbioru takiej umowy przez urząd – wyjaśnia ekspert.

Niepotrzebny aneks

Rejestracja to nie wszystko.

– Umowa nie może być zmieniana, aby upoważniała do pełnego odliczenia – wyjaśnia Adam Bartosiewicz. – Warunek ten daje urzędom duże pole do popisu. Obawiam się, że mogą uznać, iż np. wydłużenie okresu leasingu wyklucza odliczenie całego VAT. W takiej sytuacji prawo do odliczenia zostanie zachowane tylko dla rat fakturowanych przed podpisaniem aneksu – uważa Bartosiewicz.

– Nie można wykluczyć bardziej restrykcyjnej interpretacji przepisów i zakwestionowania rozliczenia wszystkich rat – ostrzega Marcin Brzezin. – Prawo do odliczenia przepadnie po dokonaniu cesji umowy leasingu. Wtedy bowiem w prawa leasingobiorcy wstępuje zupełnie nowy podmiot. Nie powinno natomiast być problemów w sytuacji, gdy auto leasinguje następca prawny przedsiębiorcy – wyjaśnia.

d2xtm74

Paliwo bez odliczeń

Prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur za raty nie oznacza, iż leasingobiorca może odliczyć podatek od paliwa do auta z kratką. Taki przywilej już mu od 1 stycznia nie przysługuje.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w opublikowanych wczoraj na swojej stronie internetowej wyjaśnieniach. Przypomniało, że nie można odliczyć VAT przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów osobowych oraz niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady, np. pojazdy, w których kabina kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków są konstrukcyjnie oddzielnymi elementami pojazdu.

Opinia

Każda umowa leasingu samochodu z kratką podpisana do końca zeszłego roku daje prawo do odliczenia całego VAT z faktur za raty. Nawet wtedy, gdy auto zostało wydane dopiero w tym roku. Ustawodawca wprowadził jednak dodatkowy wymóg: rejestrację do

d2xtm74

31 stycznia – prawdopodobnie z obawy przed antydatowaniem umów. Trudniej będzie jednak spełnić drugi warunek – zakaz zmieniania umowy. Trzeba go rozumieć tak, że odliczenie całego VAT przysługuje tylko na podstawie postanowień umowy zawartej do końca zeszłego roku. Jeśli okres leasingu określony został w niej na trzy lata, to przez ten czas możemy odliczać cały VAT z rat. Jeśli został przedłużony o pół roku, za ten okres odliczymy już tylko część podatku.

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74