Trwa ładowanie...
gaz łupkowy

Chevron potrzebuję pięciu lat na badanie złóż łupkowych na Ukrainie

Chevron Ukraine B.V. poinformował, że na realizację prac wiertniczych w celu poszukiwawczym na terenie ukraińskiego złoża potrzebuje pięć lat - podał rosyjski portal informacyjny Neftegaz.ru.
Share
Chevron potrzebuję pięciu lat na badanie złóż łupkowych na Ukrainie
Fot: AFP/Robert Nickelsberg
d4j7eps

Jak powiedział przedstawiciel spółki Chevron Ukraine B.V. Gabriel Grimaldi program prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na terenie złoża gazu łupkowego, które leży w obwodzie lwowskim i iwanofrankowskim został zaplanowany na okres pięciu lat. Planuje się, że spółka Chevron Ukraine B.V. pokryje wszystkie wydatki związane z tą inwestycją.

Gabriel Grimaldi zaznacza, że na razie nie jest wiadomo jaka wielkość surowca znajduje się na tym terenie. Nie jest też znany rodzaj gazu łupkowego. Grimaldi dodał, że jeśli badania wykryją, że na polu oleskim nie okaże się odpowiedniej wielkości gazu, to wyniki tych analiz zostaną przekazane władzom Ukrainy. Będą one ważne podczas podjęcia decyzji związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Ośrodek Studiów Wschodnich podaje, że złoża gazu niekonwencjonalnego na Ukrainie (w tym gaz łupkowy, gaz zamknięty w nieporowatych piaskowcach i metan z pokładów węgla) mogą stanowić istotną część europejskich zasobów tego surowca. W celu przeprowadzenia wstępnych prac rozpoznawczych, które potwierdziłyby wielkość zasobów wybrane zostały dwa główne złoża - juzowskie (obwody charkowski i doniecki) i oleskie. W przetargach na ich zagospodarowanie w połowie 2012 roku zwyciężyły odpowiednio koncerny Shell i Chevron. Planuje się, że wydobycie gazu na skalę przemysłową ruszy najwcześniej na przełomie lat 2018 i 2019.

d4j7eps

Podziel się opinią

Share
d4j7eps
d4j7eps