Chiny odtrąbiły sukces. Pociski wystrzelone z prędkością hipersoniczną
Pekin poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu testów działa szynowego, zwanego Railgun. Działo to, wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji, wystrzeliło 120 pocisków z prędkością hipersoniczną. Podobną technologię Amerykanie zdecydowali się porzucić. Eksperci mówią o początku nowej ery w działaniach wojennych na morzu.
11.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 12:24
Według informacji podanych przez rządową gazetę "South China Morning Post", elektromagnetyczne działo szynowe, które wystrzeliwuje pociski z prędkością dwóch kilometrów na sekundę, ma zasięg od 100 do 200 kilometrów - informuje "Rzeczpospolita".
Konwencjonalna artyleria nie ma szan na uzyskanie takich wyników. Jak czytamy w dzienniku, w trakcie testów działo wystrzeliło 120 pocisków, wykazując się "wyjątkową trwałością i wydajnością operacyjną". To było problemem nawet dla najbardziej zaawansowanych amerykańskich prototypów - czytamy w dzienniku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci uważają, że ten postęp może postawić Chiny na czele wyścigu technologicznego, który zmieni zasady gry w walkach na morzu. Tym bardziej, że podobny projekt działa szynowego Amerykanie porzucili. Jak informuje dziennik, marynarka wojenna USA przez lata inwestowała w testy i badania, ale zrezygnowała w 2021 r. z powodów technicznych i finansowych, skupiając się na rakietach hipersonicznych.
Powód? Zdaniem Amerykanów działo nie wytrzymywało naprężeń i zużycia spowodowanych wielokrotnym strzelaniem. Chińczycy ogłosili, że udało im się pokonać te trudności, dzięki rewolucyjnemu systemowi pomiarowo-diagnostycznemu ze 100 tys. czujników, które analizuje dane. Dzięki systemowi możliwe jest naprawienie potencjalnych problemów w ciągu milisekund - twierdzi Pekin.
Nowa era działań wojennych na morzu
Z informacji "SCMP" wynika, że technologia oparta na sztucznej inteligencji wielokrotnie uratowała broń przed uszkodzeniami.
Eksperci mówią o początku nowej ery w działaniach wojennych na morzu. Chińczycy mówią już o zastosowaniu technologii w dziedzinie transportu dużych prędkości, o budowie pociągu z lampami próżniowymi zdolnego przekraczać prędkość dźwięku. Technologia ma także potencjał w zakresie podróży kosmicznych - czytamy w "Rz".