Chiny odtrąbiły sukces. Pociski wystrzelone z prędkością hipersoniczną
Pekin poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu testów działa szynowego, zwanego Railgun. Działo to, wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji, wystrzeliło 120 pocisków z prędkością hipersoniczną. Podobną technologię Amerykanie zdecydowali się porzucić. Eksperci mówią o początku nowej ery w działaniach wojennych na morzu.
Według informacji podanych przez rządową gazetę "South China Morning Post", elektromagnetyczne działo szynowe, które wystrzeliwuje pociski z prędkością dwóch kilometrów na sekundę, ma zasięg od 100 do 200 kilometrów - informuje "Rzeczpospolita".
Konwencjonalna artyleria nie ma szan na uzyskanie takich wyników. Jak czytamy w dzienniku, w trakcie testów działo wystrzeliło 120 pocisków, wykazując się "wyjątkową trwałością i wydajnością operacyjną". To było problemem nawet dla najbardziej zaawansowanych amerykańskich prototypów - czytamy w dzienniku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość
Eksperci uważają, że ten postęp może postawić Chiny na czele wyścigu technologicznego, który zmieni zasady gry w walkach na morzu. Tym bardziej, że podobny projekt działa szynowego Amerykanie porzucili. Jak informuje dziennik, marynarka wojenna USA przez lata inwestowała w testy i badania, ale zrezygnowała w 2021 r. z powodów technicznych i finansowych, skupiając się na rakietach hipersonicznych.
Powód? Zdaniem Amerykanów działo nie wytrzymywało naprężeń i zużycia spowodowanych wielokrotnym strzelaniem. Chińczycy ogłosili, że udało im się pokonać te trudności, dzięki rewolucyjnemu systemowi pomiarowo-diagnostycznemu ze 100 tys. czujników, które analizuje dane. Dzięki systemowi możliwe jest naprawienie potencjalnych problemów w ciągu milisekund - twierdzi Pekin.
Nowa era działań wojennych na morzu
Z informacji "SCMP" wynika, że technologia oparta na sztucznej inteligencji wielokrotnie uratowała broń przed uszkodzeniami.
Eksperci mówią o początku nowej ery w działaniach wojennych na morzu. Chińczycy mówią już o zastosowaniu technologii w dziedzinie transportu dużych prędkości, o budowie pociągu z lampami próżniowymi zdolnego przekraczać prędkość dźwięku. Technologia ma także potencjał w zakresie podróży kosmicznych - czytamy w "Rz".