Trwa ładowanie...

Chiny podjęły prace nad wydobyciem gazu w spornym rejonie

Japonia poinformowała w piątek, że mimo poważnego kryzysu dyplomatycznego w relacjach Pekinu z Tokio, Chińczycy podjęli prace nad złożem gazu, w spornym rejonie Morza Wschodniochińskiego, który za swą własność uznaje zarówno Japonia jak i Pekin.

Share
Chiny podjęły prace nad wydobyciem gazu w spornym rejonie
Źródło: Jupiterimages
d15u15t

Japonia poinformowała w piątek, że mimo poważnego kryzysu dyplomatycznego w relacjach Pekinu z Tokio, Chińczycy podjęli prace nad złożem gazu, w spornym rejonie Morza Wschodniochińskiego, który za swą własność uznaje zarówno Japonia, jak i Pekin.

- Mamy pewność, że nowy sprzęt został sprowadzony do Shirakaba (japońska nazwa złoża - przyp. red.) - powiedział AFP przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznychspraw zagranicznych Japonii.

d15u15t

- Zażądaliśmy od strony chińskiej informacji na temat tego sprzętu - dodał anonimowy rozmówca AFP.

Złoże nie było ostatnio eksploatowane. Oba kraje uznają je za swą własność, a rządy prowadzą od wielu lat negocjacje na temat eksploatacji różnych złóż ropy i gazu pod Morzem Wschodniochińskim.

Pekin i Tokio dzieli teraz największy impas dyplomatyczny od wielu lat. Źródłem konfliktu jest sprawa kolizji chińskiego statku z dwoma japońskimi łodziami patrolowymi, do której doszło 7 września w rejonie niezamieszkanych wysepek, zwanych w języku japońskim Senkaku, a w chińskim Diaoyu.

Japońskie źródła twierdzą, że chiński statek zignorował ostrzeżenia łodzi patrolowych i nakaz opuszczenia wód kontrolowanych przez Japonię, a następnie odmówił zatrzymania się i wpuszczenia na pokład inspekcji.

d15u15t

Japończycy odesłali już do kraju zatrzymaną wcześniej załogę chińskiego statku, a kapitana, 41-letniego Zhan Qixionga, chcą postawić przed sądem.

Przetrzymywanie kapitana stało się powodem zawieszenia przez Chiny zaplanowanej na połowę września kolejnej rundy negocjacji z Japonią w sprawie uregulowania sporu o eksploatację podmorskich złóż gazu ziemnego na Morzu Wschodniochińskim.

Chiński MSZ wzywał pięciokrotnie ambasadora Japonii w Pekinie do składania wyjaśnień w sprawie przetrzymywania kapitana Qixionga i kategorycznie żądał uwolnienia go - podaje CNN.

Chińskie plany wydobywania gazu spod dna Morza Wschodniochińskiego budzą w Japonii niepokój o ewentualne odpompowywanie zasobów tego surowca z jej własnej morskiej strefy ekonomicznej.

d15u15t

Podziel się opinią

Share
d15u15t
d15u15t