Chłoń-Domińczak: wyrok TK zgodny z moimi oczekiwaniami
Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w sytuacji
demograficznej, którą mamy, podnoszenie wieku emerytalnego jest rozwiązaniem zgodnym z konstytucją.
Wyrok jest zgodny z moimi oczekiwaniami - powiedziała PAP Agnieszka Chłoń-Domińczak z Polskiej
Grupy Emerytalnej SGH
.
Chłoń-Domińczak pozytywnie oceniła też zakwestionowanie przez TK przepisów dotyczących emerytur częściowych.
"Emerytury częściowe stanowiły pewne rozwiązanie, które miały za zadanie złagodzić skutki podnoszenia wieku emerytalnego w przypadku osób, które nie chcą do tego wieku kontynuować pracy. Takie rozwiązanie w bardzo wielu krajach się nie sprawdza. Pozwala też na podejmowanie chyba nie do końca świadomych decyzji, sprawiających, że docelowa emerytura będzie niższa" - powiedziała.
Jak oceniła, wymuszona wyrokiem TK zmiana przepisów dotyczących emerytur częściowych będzie dobra, bo uspójni system emerytalny.
Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją. Zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Sejm uchwalił w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.
Trybunał uznał, że niezgodny z konstytucją jest jedynie przepis dotyczący emerytur częściowych. Pozwala on przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Emerytury częściowe pozostają w systemie prawnym, ale muszą być przez ustawodawcę poprawione; powinny być rozwiązaniem przejściowym, a nie stałym - orzekł Trybunał.