Trwa ładowanie...
d3vol8q
29-05-2007 16:25

Chomikowanie polskie

Grają na giełdzie, inwestują w nieruchomości lub biorą dodatkowe zajęcia. Polacy coraz częściej zarabiają poza zakładem pracy. Najczęściej jednak, by poprawić swoją sytuację materialną, po prostu oszczędzają.

d3vol8q
d3vol8q

Z badań CBOS-u wynika, że niewiele ponad połowa Polaków zarabia wyjeżdżając zarobkowo za granicę, kupuje nieruchomości albo czerpie dochody z wynajmu czy dzierżawy. Co drugi ankietowany deklaruje, że dla polepszenia swojej sytuacji materialnej więcej pracuje, bierze dodatkowe zlecenia, podejmuje pracę sezonową, albo przekwalifikowuje się i dokształca, by więcej zarabiać.
Okazuje się, że Polacy najczęściej próbują poprawić swoją sytuację materialną przez stosowanie działań pasywnych. Aż 83 procent Polaków deklaruje, że jednym ze stosowanych przez nich sposobów poprawy sytuacji materialnej jest... oszczędzanie i ograniczenie wydatków.
Co trzecia badana osoba zdradza natomiast, że musi korzystać z usług instytucji finansowych i zaciąga kredyty. Niespełna jedną trzecią Polaków finansowo wspiera rodzina, przyjaciele i krewni, a co dziesiąta osoba korzysta ze wsparcia pomocy społecznej i innych instytucji tego typu. Pięciu na stu Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyprzedawać posiadany majątek.

Bardziej leniwi

Te dane potwierdzają, że w ciągu ostatniej dekady przybyło Polaków, którzy dla poprawienia swojej sytuacji materialnej ograniczają wydatki. W 1998 roku 78 proc. ankietowanych deklarowało zaciskanie pasa, cztery lata później taką taktykę stosowało 80 proc., a dziś do ograniczania wydatków przyznaje się 83 procent Polaków.
Od 1998 roku zmniejsza się odsetek osób, które deklarują intensywniejszą pracę. Niespełna dziesięć lat temu do większego wysiłku gotowych było 41 proc. Polaków, pięć lat temu 37 proc., a dziś 35 proc. Mniej jest także osób, które biorą dodatkowe zlecenia lub podejmują pracę sezonową. W 2002 roku z tej możliwości "dorobienia sobie" korzystał co trzeci Polak, a dziś robi to co czwarty.
W ostatnich latach na podobnym poziomie utrzymuje się odsetek osób, które dla poprawienia swojej sytuacji korzystają z kredytów. W 1998 roku z taki sposób stosowało 33 proc. respondentów, a cztery lata później 37 proc. Teraz do zaciągania pożyczek przyznaje się 32 proc. Polaków.

Wolą zarabiać za granicą

Badania CBOS-u pokazują, że Polaków, którzy chcąc poprawić poziom swojego życia, wyjeżdżają do pracy za granicę, przybywa, ale bardzo powoli. Niespełna dziesięć lat temu taki sposób poprawy sytuacji materialnej stosowało 5 proc. respondentów, pięć lat temu 6 proc., a dziś na taki krok decyduje się 7 proc. Polaków.

Co piąta dorosła osoba (19 proc.) deklaruje, że chętnie korzysta z możliwości dokształcenia się lub możliwości zdobycia innego zawodu. Zdaniem specjalistów to właśnie najlepiej wykształceni Polacy zarabiają poza zakładem pracy. Najczęściej dorabiają w taki sposób przedstawiciele finansjery, osoby, które z inwestycjami mają do czynienia na co dzień. Ale nie tylko. Z danych wynika, że coraz częściej inwestują rolnicy i kobiety.

d3vol8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vol8q