Trwa ładowanie...
d427rj1

Chwałka z FZZ: to jest spadek, ale to w dalszym ciągu bardzo duże bezrobocie

Bezrobocie spada, ale jest w dalszym ciągu bardzo duże - tak skomentował dane MPiPS przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Spadek bezrobocia jest efektem zapotrzebowanie na rynku pracy - ocenił.

Share
d427rj1

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że we wrześniu stopa bezrobocia spadła do jednocyfrowego wyniku i wyniosła 9,9 proc. przy 10 proc. w sierpniu.

"Cieszę się, że to bezrobocie spada. 9,9 proc. to jest spadek, ale to jest w dalszym ciągu bardzo duże bezrobocie" - powiedział Chwałka.

Wskazywał, że trudne dla polskich pracodawców i pracowników będzie zmniejszenie produktywności. "Jesteśmy w sytuacji, w której produktywność jest w granicach 67 proc. średniej europejskiej - odbiegamy od czołowych krajów Europy" - tłumaczył.

d427rj1

"Myślę, że jeżeli zmienimy system organizacyjny produkcji to zapotrzebowanie na siłę roboczą będzie znacznie większe i to bezrobocie będzie spadało. Na to liczę" - ocenił przewodniczący FZZ.

Z wyliczeń MPiPS wynika, że w urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 mln 540,9 tys. osób, co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 22,6 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

d427rj1

Podziel się opinią

Share
d427rj1
d427rj1