Trwa ładowanie...

Cichoń: wzrost PKB w 2013 r. o 1,5 proc. jest realny

Prognoza wzrostu polskiego PKB w 2013 r. o 1,5 proc. jest realna - powiedział w środę w Sejmie dziennikarzom wiceminister finansów Janusz Cichoń. Zaznaczył, że optymizmem napawają ostatnie dane z gospodarki, m.in. o produkcji, czy konsumpcji.
Share
Cichoń: wzrost PKB w 2013 r. o 1,5 proc. jest realny
Źródło: Jupiterimages
d1cw9r1

- 1,5 proc. wzrostu PKB w tym roku to aktualna prognoza resortu finansów - poinformował Janusz Cichoń. Zaznaczył, że ministerstwo się jej trzyma. - Ostatnie sygnały tchną w nas nadzieję. Myślę, że nie tylko w nas, we wszystkich Polaków - powiedział.

Pytany o prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. Cichoń powiedział, że resort nie spodziewał się w nim odbicia, a nawet obawiał się, że może być gorzej niż w pierwszym, jednak teraz pojawiają się pozytywne sygnały. Wiceminister wskazał na ostatnie dane dotyczące produkcji sprzedanej, czy konsumpcji.

- Tego optymizmu jest coraz więcej. Jeśli chodzi o Niemcy, to dzisiaj mamy wyraźny wzrost wskaźnika PMI, to wszystko napawa nas z pewnością optymizmem i wiarą, że to 1,5 proc. wzrostu PKB w 2013 r. jest realne - ocenił. Dodał, że aktualne jest także założenie, że w 2014 r. wzrost PKB wyniesie 2,5 proc. - Mamy nadzieję, obserwując to, co się dzieje, że jest to założenie realne - dodał.

d1cw9r1

GUS ogłosił w środę, że sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,5 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 2,6 proc. rok do roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 1,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,3 proc.

Natomiast w ubiegłym tygodniu GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 3,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w czerwcu rdr o 4,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w czerwcu wzrostu produkcji o 1,0 proc. rdr oraz wzrostu o 1,0 proc. mdm.

Zgodnie z danymi GUS w I kwartale br. PKB wzrósł o 0,5 proc. licząc rok do roku. Początkowo rząd zakładał, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 2,2 proc., ale potem skorygował tę prognozę do 1,5 proc.

d1cw9r1

Podziel się opinią

Share
d1cw9r1
d1cw9r1