Ciech nie wyklucza pozostawienia Organiki-Sarzyny w grupie

26.11. Warszawa (PAP) - Ciech nie wyklucza pozostawienia w grupie Organiki-Sarzyny, jeśli nie otrzyma satysfakcjonującej ceny za spółkę - poinformował dziennikarzy prezes spółki...

26.11. Warszawa (PAP) - Ciech nie wyklucza pozostawienia w grupie Organiki-Sarzyny, jeśli nie otrzyma satysfakcjonującej ceny za spółkę - poinformował dziennikarzy prezes spółki Dariusz Krawczyk.

"Negocjacje trwają i będą trwały do momentu, gdy uzyskamy satysfakcjonującą cenę. Zainteresowany kupnem jest już po due-diligence" - powiedział Krawczyk.

Dodał, że nie można wykluczyć scenariusza, w którym spółka pozostanie w grupie.

"Mamy nadpłynność, nie jesteśmy zmuszeni do sprzedaży spółki. Nie jest to konieczne" - powiedział.

Poinformował, że Sarzyna pomyślnie przeszła proces restrukturyzacji i osiąga satysfakcjonujące wyniki.

Zainteresowana kupnem spółki jest Grupa Azoty Puławy. Prezes poinformował, że sam Ciech zamierza kontynuować proces restrukturyzacji i zwiększać swoje moce produkcyjne. Spółka chce rozwijać się organicznie.

"Nie planujemy akwizycji" - poinformował Krawczyk.

Dodał, że pewnym zagrożeniem dla firmy jest planowany wzrost mocy produkcyjnych jeśli chodzi o sodę na rynku tureckim.

"Mocno przyglądamy się konkurencji tureckiej. Musimy przygotować się kosztowo na wejście na rynek nowych mocy" - powiedział prezes Ciechu.

Dodał, że kontynuowana jest restrukturyzacja spółki sodowej w Rumuni.

"Zespół rumuński włączył się w proces zmian. Przeżyliśmy tam ciężkie chwile, byliśmy bliscy decyzji o zamknięciu zakładu, ale w ostatnich tygodniach uzyskaliśmy kilka znaczących zdobyczy restrukturyzacyjnych, które pozwalają nam myśleć o utrzymaniu zakładu" - poinformował Krawczyk.

Spółka analizuje też kwestie związane z długiem.

"W połowie 2014 r. będziemy mogli skorzystać z opcji call na połowę obligacji polskich o wartości 160 mln zł. Będziemy mogli spłacić tę część zadłużenia, ale będziemy też mogli przeznaczyć te środki na inwestycje rozwojowe" - powiedział.

"Niektóre nasze projekty inwestycyjne mają wysoką stopę zwrotu, co uzasadniałoby realizację scenariusza rozwojowego. Do połowy roku podejmiemy decyzję, którą opcję będziemy realizować" - dodał.

Obecnie zdolności produkcyjne Ciechu wynoszą ok. 2,2 mln ton, z czego 1,2 mln ton zainstalowanych jest w Polsce. Plany spółki zakładają zwiększenie mocy o kolejnych 200 tys. ton. Koszt inwestycji to około 240 mln zł. Realizacja projektu, według zapowiedzi przedstawicieli spółki, zajmie około dwóch lat. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
ciech sachemicznygiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)