Ciech zaczyna rozmowy z PKN Orlen w sprawie kupna Anwilu (opis)
28.11.Warszawa (PAP) - Ciech zaczyna rozmowy z PKN Orlen w sprawie
przejęcia od płockiej spółki włocławskiego Anwilu - poinformował w
piątek dziennikarzy prezes Ciechu, Ryszard...
28.11.Warszawa (PAP) - Ciech zaczyna rozmowy z PKN Orlen w sprawie przejęcia od płockiej spółki włocławskiego Anwilu - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Ciechu, Ryszard Kunicki.
"Zaczynamy negocjacje, ustaliliśmy harmonogram prac w sprawie kupna Anwilu, na razie jednak nie będziemy rozmawiać o cenie" - powiedział Kunicki.
"O kwestiach dotyczących ceny zaczniemy rozmawiać, gdy PKN Orlen wybierze firmę, która będzie mu doradzać przy sprzedaży Anwilu i zarejestrowana zostanie nasza spółka celowa" - dodał.
Kunicki liczy, że spółka celowa - Polskie Konsorcjum Chemiczne, zostanie zarejestrowana na początku grudnia i wtedy dołączą do niej Tarnowskie Azoty i Kędzierzyn.
Według prezesa Ciechu, w początkowej fazie negocjacji strony będą rozmawiały między innymi o sposobie finansowania zakupu Anwilu przez konsorcjum.
Kunicki ujawnił, że kupnem od Skarbu Państwa akcji w konsolidowanej grupie chemicznej składającej się z Ciechu, Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Tarnowskich Azotów zainteresowani są dwaj inwestorzy.
"Jeden z nich to inwestor finansowy, drugi to inwestor branżowy" - powiedział.
"Szczególnie inwestor branżowy zaczął w ostatnich tygodniach przejawiać duże zainteresowanie tym, że Anwil może być włączony do konsolidowanej grupy" - dodał.
Prezes nie chciał zdradzić szczegółów dotyczących tego inwestora branżowego. Stwierdził jedynie, że jest to firma arabska.
Według prezesa inwestor ten mógłby włączyć się nawet w finansowanie przejęcia Anwilu od PKN.
Skarb Państwa ma 36,68 proc. akcji Ciechu, w Tarnowie 49,08 proc. ma Nafta Polska, Skarb Państwa posiada 3,48 proc. W Kędzierzynie 80 proc. ma Nafta Polska, a 6,28 proc. walorów należy do Skarbu Państwa.
Kunicki powiedział, że nowa strategia Ciechu, zakładająca przesunięcie w czasie, przynajmniej o pół roku, rozpoczęcia prac przy instalacji do produkcji aminy, powinna zostać przyjęta przez spółkę w połowie grudnia.
"Strategia będzie przyjęta przed 16-17 grudnia, czyli przed posiedzeniem rady nadzorczej. Część merytoryczna jest już gotowa i kierunki zostały już przyjęte przez zarząd" - powiedział Kunicki.
"Brakuje w niej jednak elementów finansowych. W przyszłym tygodniu swoje plany finansowe powinny przedstawić nasze spółki" - dodał.
Prezes powiedział też, ze największą zmianą w strategii będzie przesunięcie w czasie, przynajmniej o pół roku, rozpoczęcie prac projektowych przy instalacji aminy - surowca do produkcji TDI.
Kunicki zaznaczył jednocześnie, że pozostałe zmiany w strategii są mało znaczące, ale podkreślił, że spółka nie rezygnuje z żadnych dotychczasowych priorytetów i zadań inwestycyjnych.(PAP)
pif/ jtt/