Trwa ładowanie...
d1v5s5n

Cięcie ratingu USA może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski na rynkach - Radziwiłł, MF

07.08. Warszawa (PAP) - Obniżenie ratingu USA może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych, gdyż w czasie trwających obecnie na rynkach...

d1v5s5n
d1v5s5n

07.08. Warszawa (PAP) - Obniżenie ratingu USA może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych, gdyż w czasie trwających obecnie na rynkach turbulencji polska gospodarka ma wszelkie cechy poszukiwane przez inwestorów, czyli niski dług publiczny, relatywnie niski deficyt oraz wzrost PKB - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek rating USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA. S&P stwierdził, że obniża rating, ponieważ nie jest przekonany, że uchwalony przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

"Obniżenie ratingu USA ma charakter raczej techniczny. Inwestorzy są lekko zdezorientowani co do rynków bazowych: dolara amerykańskiego i euro. Bezpośredni efekt obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych na Polskę powinien być raczej pozytywny, jako że jesteśmy poza zawirowaniami, mamy podstawowe zalety jakich szukają inwestorzy: niski dług publiczny, stosunkowo niski deficyt i wzrost gospodarczy" - powiedział PAP Radziwiłł.

Rząd spodziewa się, że tegoroczne wykonanie budżetu państwa będzie lepsze o 10 mld zł niż zapisane w ustawie 40,2 mld zł, deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 5,6 proc. PKB. Dług publiczny, liczony według metodologii krajowej, ma w 2011 roku spaść o około 1 pkt proc. do poziomu ok. 52 proc. PKB, a według metodologii Eurostatu, ustabilizować się na poziomie z zeszłego roku, czyli ok. 55 proc. PKB.

d1v5s5n

Zdaniem wiceministra finansów o pozytywnym postrzeganiu Polski na rynkach finansowych świadczą wyniki ostatnich aukcji obligacji.

"Zainteresowanie zagranicy (polskimi obligacjami - PAP) widać było choćby w ostatnim przetargu zamiany" - podkreśla Radziwiłł.

Ministerstwo Finansów na przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji zamiany sprzedało obligacje za 4.070,915 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 4.009,568 mln zł.

W czerwcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,5 mld zł, w tym obligacji o 3,9 mld zł, osiągając rekordowy poziom 155,5 mld zł, od początku bieżącego roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 27,3 mld zł. (PAP)

bg/ dan/

d1v5s5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v5s5n