Trwa ładowanie...
d4345rd
02-04-2012 12:08

Ciekawy Wielki Tydzień

Dzisiejszy dzień obfituje w finalne odczyty indeksów PMI. Wskaźnik aktywności dla chińskiego przemysłu sporządzany przez HSBC potwierdził spowolnienie w gospodarce Państwa Środka i spadł w marcu do poziomu 48,3pkt.

d4345rd
d4345rd

Z kolei oficjalny indeks PMI dla Chin nieoczekiwanie wzrósł do poziomu 53,1pkt. Spora rozbieżność pomiędzy wskaźnikami wynika przede wszystkim ze źródła danych. Rządowy indeks PMI przede wszystkim obejmuje duże państwowe firmy i rysuje zwykle bardziej optymistyczny obraz gospodarki niż obejmujący więcej mniejszych przedsiębiorstw indeks HSBC. Marzec przyniósł nieznaczną poprawę aktywności sektora przemysłowego w Polsce w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pozytywnie zaskoczył natomiast indeks PMI ze Szwajcarii, gdzie w marcu jego odczyt znalazł się powyżej 51pkt. i przewyższył oczekiwania analityków. Finalne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego Niemiec i strefy euro nie zaskoczyły i potwierdziły nienajlepszą kondycję europejskiej gospodarki. Nastroje na rynkach pozostają dość dobre, a ostateczne dane nie budzą już tyle emocji co wstępne odczyty.

Eurodolar jest handlowany tuż poniżej oporu w rejonie 1,3380-1,3390. W podtrzymaniu dobrych nastrojów pomogła piątkowa decyzja ministrów finansów państw strefy euro o zwiększeniu siły pożyczkowej europejskich funduszy ratunkowych łącznie do nieco ponad 800 mld euro, a także odczyt rządowego PMI z Chin. Sytuacja techniczna sprzyja podjęciu próby przetestowania marcowego maksimum lokalnego w oczekiwaniu na publikację amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu. Analitycy oczekują lekkiego wzrostu wskaźnika do poziomu 53,5pkt. Byłyby to kolejne pozytywne dane z USA, co po raz kolejny oddaliłoby perspektywę ilościowego luzowania polityki monetarnej. Jeśli publikowane w tym tygodniu dane z amerykańskiej gospodarki potwierdziłby pozytywne sygnały napływające z rynku pracy (pamiętajmy, że ten tydzień zamyka najważniejsza publikacja miesiąca- dane o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym), to rynki zaczną się poważnie zastanawiać, czy wciąż gołębia retoryka Bernanke ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. To
może na nowo rozbudzić oczekiwania na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA, co pomogłoby USD.
Opublikowany dziś w nocy przez Bank Japonii indeks Tankan, odzwierciedlający nastroje przedsiębiorców potwierdził słabość sektora przemysłowego oraz dobrą kondycję japońskiego sektora usług w I kwartale 2012 roku. Waluta japońska znalazła się pod presją sprzedających, gdyż publikacja indeksu Tankan rozbudziła oczekiwania, że być może Bank Japonii zadecyduje się na dalsze luzowania polityki monetarnej. Dopóki jednak pozostajemy poniżej oporu w rejonie 83,40 na USDJPY, sytuacja techniczna sprzyja krótkim pozycjom na tej parze.

EURPLN
Notowania eurozłotego pozostają stabilne i nie zareagowały na publikację danych odnośnie indeksu PMI dla Polski. Jak na razie EURPLN utrzymuje się w szerszym zakresie wahań w oczekiwaniu na impuls, który zaowocowałby silnym ruchem. W tym tygodniu poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych- analitycy nie oczekują zmiany kosztu kredytu, jednak bardziej jastrzębi niż ostatnio komunikat z pewnością pomógłby złotemu. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,1600.
EURUSD
Eurodolar jest handlowany poniżej strefy oporu 1,3380-1,3390. W dalszym ciągu para utrzymuje się poniżej marcowego maksimum lokalnego oraz zniesienia 78,6% całości spadków z okolic 1,3485. Z technicznego punktu widzenia kolejna nieudane próba wyjścia powyżej 1,3380 na EURUSD może przyczynić się do powrotu w rejon najbliższego wsparcia na poziomie 1,3320. Ewentualny test tego poziomu otwiera drogę w rejon 1,3250.
GBPUSD
GBPUSD utrzymuje się powyżej chmury ichimoku na wykresie dziennym i linii Ten Kan wyznaczającej w średnim terminie silne wsparcie w rejonie 1,5915. GBP korzysta na fali pozytywnych nastrojów utrzymujących się na rynkach akcji, jednak czynnikiem ryzyka dla tej pary pozostaje czwartkowe osiedzenie Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, gdzie członkowie MPC mogą się zdecydować na ponowne zwiększenie programu skupu aktywów, co przełożyłoby się osłabienie waluty brytyjskiej.
USDJPY
Na wykresie 4h USDJPY obserwujemy coraz to niższe szczyty,, co z technicznego punktu widzenia sprzyja powrotowi USDJPY w rejon wsparcia na poziomie 82 jenów za dolara. Notowania dolarjena utrzymują się poniżej 100 okresowej średniej na wykresie 4h, która wyznacza najbliższy opór na poziomie 82,97.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d4345rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4345rd