Trwa ładowanie...
d1nmlll

CIR: drugi dzień wizyty premiera w Kanadzie (komunikat)

...

Share
d1nmlll

14.05. Warszawa - CIR informuje:

Trwa wizyta Donalda Tuska w Kanadzie. Dzisiaj szef polskiego rządu spotka się z premierem Stephenem Harperem. Szefowie rządów będą rozmawiać m.in. o rozwoju polsko-kanadyjskiej współpracy w zakresie poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego oraz współdziałaniu na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego i rozwoju wymiany handlowej.

Kanada od wielu lat prowadzi działania w sektorze poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego, a wśród firm, które uzyskały koncesję na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w Polsce znajdują się przedsiębiorstwa z tego kraju. Na terenie Ameryki Północnej gaz naturalny oraz ropę z łupków pozyskuje się przy pomocy szczelinowania hydraulicznego od 60 lat. Ze względu na kurczenia się zasobów gazu, z których może być wydobywany tradycyjnymi metodami, inwestycje w gaz łupkowy w Kanadzie postrzegane są jako przyszłościowe.

Ocenia się, że przy obecnym poziomie technologicznym zapasy tego surowca w Kanadzie oraz USA starczą na ponad 100 lat eksploatacji. Podczas spotkania premierzy omówią m.in. kanadyjskie doświadczenia w poszukiwaniu i eksploatacji tego surowca, tworzeniu regulacji prawnych oraz ewentualną współpracę w zakresie nowych technologii wydobywczych.

d1nmlll

Przedmiotem rozmów będzie też rozwój współpracy handlowej, tematu ważnego ze względu na negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą, która ma na celu liberalizację wymiany w zakresie towarów i usług. W zeszłym roku odnotowano rekordowy, prawie 40 proc. wzrost w wymianie handlowej między Polską a Kanadą, która wyniosła prawie 1,7 mld dolarów kanadyjskich.

Szefowie rządów omówią też możliwości zwiększenia zaangażowania inwestycyjnego i współpracy pomiędzy firmami kanadyjskimi i polskimi. W Kanadzie inwestuje m.in. KGHM Polska Miedź SA, czwarty na świecie podmiot wydobycia miedzi. W tym roku spółka przejęła kanadyjską firmę Quadra FNX za około 9,1 miliarda złotych. W tym roku została także podpisana umowa pomiędzy EuroLOT SA i Bombardier Canada na zakup ośmiu samolotów turbośmigłowych.

Kolejny temat rozmów premierów to współpraca międzynarodowa, w szczególności w obszarze wojskowości i bezpieczeństwa. Premierzy poruszą kwestie m.in. zbliżającego się szczytu NATO czy promocji demokratyzacji na świecie.

Dzisiaj Donald Tusk spotka się także z przedstawicielami kanadyjskich firm i instytucji związanych z energetyką. Podpisana zostanie również umowa pomiędzy Polską a Kanadą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

d1nmlll

Wczoraj Donald Tusk odwiedził kopalnię Morrison należącą do KGHM International w Zagłębiu Sudbury, która jest jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Premier odwiedził także miejscowość Wilno na Kaszubach Ontaryjskich, gdzie spotkał się z lokalną społecznością.

Jest to pierwsza wizyta polskiego premiera w Kanadzie od 1990 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1nmlll

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nmlll
d1nmlll