Trwa ładowanie...
d2zcngl

CIR: drugi dzień wizyty szefa rządu w Indiach (komunikat)

...

d2zcngl
d2zcngl

07.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się z najważniejszymi politykami indyjskimi, m.in. z prezydent Pratibhą Patil, wiceprezydentem, przewodniczącym wyższej izby parlamentu Mohammadem Hamidem Ansarim, przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi oraz szefową opozycji Sushmą Swaraj. Wziął udział w śniadaniu roboczym z przedstawicielami wiodących firm indyjskich. Rano, po uroczystym powitaniu przez premiera Indii Manmohana Singha, szef polskiego rządu złożył wieniec w Mauzoleum Mahatmy Gandhiego.

Wiodącym tematem rozmów była kwestia rozwoju współpracy gospodarczej. Donald Tusk powiedział polskim dziennikarzom, że Polska stara się o jak najlepsze relacje z Indiami. - Wszyscy wiemy z jaką potęgą i potencjałem mamy do czynienia. Muszę powiedzieć, że na każdym kroku znajduję gotowość do podkreślania dobrych relacji z Polską - powiedział. Jak zaznaczył, nasz kraj szczególnie interesują indyjskie inwestycje w dziedzinie nowych technologii. - Będziemy zachęcać Indusów, żeby aktywniej wchodzili do Polski - zapewnił premier. - Jesteśmy poważnie traktowanym partnerem gospodarczym - dodał.

Donald Tusk zaznaczył, że wiele przedsięwzięć biznesowych, które interesują polskich przedsiębiorców, wymaga politycznego wsparcia na miejscu. - Dlatego pierwszorzędnego znaczenia nabierają rozmowy z politykami w Indiach, po to, żeby otworzyć dla naszych przedsiębiorców indyjskie wrota - powiedział. W pierwszej połowie 2010 r. polsko-indyjskie obroty handlowe wzrosły o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r. Na koniec 2008 r. wartość indyjskich inwestycji wyniosła 28 mln euro i stanowiła 0,04 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce.

d2zcngl

Premier podkreślił, że Polska, która w drugiej połowie 2011 r. będzie przewodniczyła pracom Unii Europejskiej, ma realne szanse uzyskać status nadzwyczajnego partnera Indii wśród państw unijnych. - Indie dostrzegają, że Polska jest trwałym i rzetelnym partnerem - zaznaczył. - Politycy indyjscy zdają sobie sprawę, jak dobrą pozycję w Europie wywalczyła sobie Polska w ostatnich latach, szczególnie na tle kryzysu światowego - dodał. W czasie polskiej prezydencji planowany jest szczyt UE - Indie.

Szef polskiego rządu rozmawiał także z politykami indyjskimi o sytuacji w Afganistanie oraz kwestiach stosunków wielostronnych. Premier oświadczył ponadto, że Polska wspiera starania Indii o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jeszcze dziś szef polskiego rządu spotka się z premierem Indii Manmohanem Singhiem. Następnie delegacje obu krajów będą rozmawiać podczas obrad plenarnych. W obecności premierów podpisana zostanie umowa "Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Indii na lata 2010-2013". Program zakłada współpracę w upowszechnianiu informacji na temat dziedzictwa kulturowego obu krajów, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2zcngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcngl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj