Trwa ładowanie...
d31bt5s

CIR: Generacja Przyszłości - nagrody dla młodych naukowców wręczone (komunikat)

...

Share
d31bt5s

08.05. Warszawa - CIR informuje:

Pieniądze na kolejne projekty dostaną m.in. autorzy łazika marsjańskiego, samolotu bezzałogowego i bolidu Kropelka z silnikiem o minimalnym zużyciu paliwa.

Nagrody wręczyli laureatom premier Donald Tusk i minister nauki Barbara Kudrycka podczas gali w ogrodach Kancelarii Premiera. Wszystko w ramach programu "Generacja Przyszłości", adresowanego do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów.

d31bt5s

Docenionych zostało w sumie 31 projektów. Wśród nich m.in. łazik marsjański Hyperion budowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Podczas uroczystości w Kancelarii miał swoją światową prapremierę. Za tydzień łazik pojedzie do USA. Weźmie tam udział w zawodach University Rover Challenge na pustyni w Utah.

W ogrodach Kancelarii można też było zobaczyć samolot bezzałogowy oraz bolid Kropelka z silnikiem o minimalnym zużyciu paliwa

Suma nagród w programie "Generacja Przyszłości" to prawie 6,5 mln zł.

Nagrody za prace naukowe

d31bt5s

Podczas gali premier wręczył też nagrody za wyróżnione prace doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową i artystyczną. Wyróżnione zostały 44 osoby. - Nie ustępujecie partnerom z zagranicy ani na krok potencjałem intelektualnym, przygotowaniem czy osobistymi aspiracjami i ambicjami - zwrócił się Donald Tusk do laureatów i dodał: - Dzisiejsze nagrody są potwierdzeniem tego, że powoli umiemy korzystać z dobrej koniunktury związanej z przystąpieniem do UE, bo oznaczało to dodatkowe środki, które można było przeznaczyć na badania naukowe.

Jak podkreślił premier, na infrastrukturę naukową i dydaktyczną wydaliśmy w ostatnich latach blisko 25 mld zł, łącznie ze środkami europejskimi. - W tym oraz w 2 następnych latach planujemy wydać na podwyżki dla nauczycieli akademickich ponad 5 mld zł - przypomniał szef rz+du.

"Generacja Przyszłości"

Program "Generacja Przyszłości" to nowy projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Adresowany jest do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy chcą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

d31bt5s

W ramach całego programu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakłada sfinansowanie maksymalnie 50 projektów. Każdy z nich może trwać do 2 lat. Studenci mogą w programie otrzymać wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 500 tys. zł.

Otrzymane pieniądze będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

Doroczne nagrody premiera dla najlepszych

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 r. W 19. edycji wpłynęło łącznie 286 wniosków. Nagrody trafiły do 44 osób.

Zdjęcia z wydarzenia są dostępne pod adresem: http://www.flickr.com/photos/kancelariapremiera/ .

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d31bt5s

Podziel się opinią

Share
d31bt5s
d31bt5s