CIR: Mamy 100‑tysięczną armię zawodową (komunikat)

...

22.01. Warszawa - CIR informuje:

Donald Tusk wziął udział w uroczystym przyjęciu do zawodowej służby wojskowej 300 żołnierzy. Wejdą oni w skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Orzyszu. W ten sposób armia będzie liczyć ponad 100 tysięcy żołnierzy zawodowych. Jeszcze w tym roku do Narodowych Sił Rezerwowych zostanie przyjętych ok. 10 tys. ochotników. W 2011 r. będzie ich 20 tysięcy. Tym samym rząd realizuje główne zobowiązania zawarte w "Programie profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", przyjętym w 2008 r.

Zwracając się do żołnierzy szef rządu powiedział, że Orzysz jest miejscem historycznym.

- Spotykamy się w miejscu, które z historią nie tylko naszego wojska związane jest od ponad 250 lat. Tu w Orzyszu gościły garnizony różnych państw, żołnierze niemieccy i rosyjscy - zaznaczył Donald Tusk.- Od 1945 r. polscy żołnierze w polskim Orzyszu stoją na straży naszej niepodległości i bezpieczeństwa Polaków - dodał.

Premier Donald Tusk podkreślił wagę działań podejmowanych na rzecz profesjonalizacji polskiego wojska. - W krótkim czasie udało się doprowadzić do tego, że marzenie o silnej, nowoczesnej i sprawnej armii, złożonej z zawodowych żołnierzy jest coraz bliższe realizacji. Skończyła się era przymusowego poboru. Dzisiaj polski żołnierz, wstępujący w szeregi zawodowej armii, jest profesjonalnie przygotowany do swoich zajęć.

Donald Tusk stwierdził, że w najbliższym czasie polskie wojsko zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. - Będziemy nadal bardzo konsekwentnie polską armię profesjonalizować, także jeśli chodzi o inwestycje i sprzęt.

Najważniejsze będzie zabezpieczenie potrzeb Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zostaną zakupione bezzałogowe samoloty rozpoznawcze oraz dodatkowe śmigłowce Mi-17. Doposażone będą wielosensorowe systemy rozpoznania i dozorowania, karabiny szturmowe kbs wz. 96 Beryl i Miniberyl, ubiory dla żołnierzy, itp. Ponadto zaplanowano zakup kolejnych i doposażenie już wykorzystywanych kołowych transporterów typu Rosomak.

Kontynuowane będą wieloletnie programy operacyjne i specjalistyczne, np. dotyczące samolotu szkolno-bojowego LIFT, przeciwpancernych pocisków bojowych SPIKE czy wyrzutni rakietowych LANGUSTA. W 2010 r. na realizację tych przedsięwzięć zaplanowano wydatki w wysokości 2.659,49 mln zł (w 2011 r. - 2.304,8 mln zł). Ponadto współfinansowane będą programy NATO i Unii Europejskiej.

Premier zaapelował do żołnierzy, by godnie reprezentowali polskie wojsko wszędzie tam, gdzie losy ich rzucą. Po uroczystości szef rządu zjadł z żołnierzami wspólny posiłek.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sdd/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)