CIR: Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
10.01. Warszawa - CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Rząd wydał rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.
Najważniejszą zmianą zaproponowaną w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej jest możliwość objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.
Kolejną zmianą jest odstąpienie od karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty (chodzi np. o receptę wypisaną niezgodnie z uprawnieniami pacjenta). Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.
Zmniejszona będzie również liczba leków (do ok.200), które będą wymagać wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji. Dotyczy to leków występujących na więcej niż jednym poziomie refundacyjnym.
Zmieniono ponadto sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy.
Chodzi o tzw. import docelowy leku dla konkretnego pacjenta, realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów leków, dzięki czemu pacjenci będą mieli większy dostęp do tych środków.
Projekt nowelizacji ustawy usuwa ograniczenia w dostępie do informacji źródłowej na temat leków refundowanych (wskazań rejestracyjnych, działań niepożądanych, interakcji, itd.), poprzez udostępnienie charakterystyk leków refundowanych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.
W rozporządzeniu określono zakres informacji, które są gromadzone w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG). W bazie PRG będą gromadzone informacje dotyczące m.in.: przebiegu granic państwa, granic trójstopniowego podziału kraju, granic podziału kraju ze względu na obszary działania służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych (Policji, Straży Pożarnej, Granicznej oraz szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin), granic pasa nadbrzeżnego, pól i powierzchni.
Przepisy zawarte w rozporządzeniu porządkują i regulują założenie i prowadzenie PRG, z wykorzystaniem części rozwiązań funkcjonujących dotychczas, a ponadto rozszerzają zakres informacji gromadzonych w bazie.
W rozporządzeniu zawarto także m.in. przepisy regulujące tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji rejestru, w tym sposób przekazywania Głównemu Geodecie Kraju informacji i zbiorów niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG.
Zapewnieniu sprawnego funkcjonowania systemu informacyjnego państwa w zakresie dotyczącym granic jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz danych adresowych, w rozporządzeniu przyjęto rozwiązania służące zapewnieniu spójności i aktualności przekazywanych danych zawartych w różnych rejestrach publicznych.
Informacje gromadzone w PRG będą służyć organom administracji publicznej wszystkich szczebli oraz innym podmiotom, które wykorzystują dane geodezyjne i kartograficzne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/