CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

22.10. Warszawa - CIR informuje:

Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012 i 2013.


Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Wniosek rządu dotyczy przedłużenia użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie do 14 listopada 2014 r.

Głównym zadaniem sił Unii Europejskiej prowadzących operację Althea jest nadzorowanie wcielania w życie wojskowych aspektów porozumienia z Dayton, dotyczących utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na obszarze Bośni i Hercegowiny.

Polski kontyngent będzie liczył do 50 żołnierzy i pracowników wojska. Będą oni wzmacniać siły międzynarodowe dowodzone przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i nadzorować przestrzeganie porozumienia pokojowego przez strony konfliktu. Do podstawowych zadań Polskiego Kontyngentu Wojskowego należeć będzie szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, monitorowanie bezpieczeństwa oraz współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012 i 2013, przedłożony przez ministra zdrowia.

Projekt ustawy ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. o niezgodności z ustawą zasadniczą finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników (i ich domowników), prowadzących działalność rolniczą.

Do tej pory budżet państwa opłacał składki zdrowotne za rolników bez względu na wysokość osiąganych przez nich dochodów. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, od 1 lutego 2012 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. W ustawie tej określono nową wysokość i nowy sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Podobne zasady płacenia składek zdrowotnych obowiązują w 2013 r., a ich podstawą była nowelizacja ww. ustawy (z 7 grudnia 2012 r.), której przepisy przedłużały na 2013 r. obowiązywanie nowych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników.

Przedkładany obecnie projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że jeszcze w 2014 r. opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie odbywać się na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2013 r.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacana przez rolnika oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w różnych proporcjach:

- w gospodarstwach poniżej 6 hektarów użytków rolnych składkę zdrowotną będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),

- w gospodarstwach powyżej 6 hektarów użytków rolnych składkę będzie opłacał rolnik.

W każdym z wymienionych przypadków chodzi o hektary przeliczeniowe użytków rolnych ustalone dla celów podatku rolnego. Składki za domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej będzie opłacał rolnik prowadzący taką działalność. Składka opłacana przez rolników do KRUS będzie uiszczana w okresach kwartalnych, w terminach przewidzianych dla tego typu składek.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)