CIR: Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe (komunikat)

...

23.02. Warszawa - CIR informuje:

Dziś premier Donald Tusk rozpoczyna dwudniową wizytą w Jerozolimie, gdzie weźmie udział w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael.

Donald Tusk spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanyahu. Podczas sesji plenarnej pod przewodnictwem obu premierów delegacje rządowe będą rozmawiały o współpracy w zakresie kultury, edukacji, ochrony zdrowia i wojskowości. Tematem spotkania będzie także współpraca gospodarcza, w tym w szczególności w dziedzinie surowców energetycznych. Istotnym tematem poruszanym podczas konsultacji będzie program wymiany młodzieży, któremu patronują obaj premierzy.

Donald Tusk i Benjamin Netanyahu będą również rozmawiali o aktualnej sytuacji międzynarodowej, w tym o sytuacji w regionie bliskowschodnim.

W konsultacjach międzyrządowych ze strony polskiej udział wezmą przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych, obrony narodowej, zdrowia, edukacji narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego oraz środowiska. W rozmowach udział weźmie także Pełnomocnik Rządu do Spraw Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Planuje się, że efektem I sesji dialogu będzie podpisanie m.in. umowy o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i medycyny na lata 2010-2015, wspólnej deklaracji w zakresie polityki zarządzania i technologii w dziedzinie zaopatrzenia w wodę i zrównoważonej energii, wspólnej deklaracji dotyczącej współpracy w zakresie wymiany młodzieży, programu wykonawczego na lata 2010-2013 do umowy o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej, wspólnej deklaracji dotyczącej rozwoju dwustronnej współpracy obronnej.

Podczas dwudniowej wizyty w Izraelu premier spotka się też z szefową opozycji Tzipi Livni oraz z izraelską młodzieżą, która czynnie angażuje się w rozwijanie dialogu polsko-izraelskiego i wymianę młodzieży.


Polsko-izraelskie stosunki gospodarcze

W latach 2005-2007 obroty w handlu zagranicznym pomiędzy Polską i Izraelem wzrosły o ponad 37 proc. W 2009 roku, po raz pierwszy w ostatniej dekadzie, Polska odnotowała dodatnie saldo w obrotach handlowych z Izraelem. Trend ten utrzymywał się w 2010 roku.

W pierwszych trzech kwartałach 2010 roku wartość importu z Izraela wyniosła 687,8 mln USD, a eksportu do Izraela 817,1 mln USD.

W 2009 roku w polskim eksporcie dominowały środki transportu i ich części, maszyny i urządzenia, artykuły spożywcze, produkty przemysłu chemicznego, metale i wyroby metalowe oraz wyroby przemysłu papierniczego. W tym samym roku Polska importowała z Izraela głównie chemikalia, urządzenia mechaniczne i elektryczne, broń i amunicję, wyroby z tworzyw sztucznych, przyrządy medyczne i pomiarowe, lasery oraz wyroby metalowe.

Zgodnie ze statystyką prowadzoną przez Narodowy Bank Polski w 2008 roku inwestorzy z Izraela zainwestowali w Polsce (wraz z reinwestowanymi zyskami) 42,2 mln EUR, natomiast w 2009 roku 19,1 mln EUR. Dochody izraelskich inwestorów z tytułu inwestycji w Polsce wyniosły w 2009 roku 6,9 mln EUR. Stan zobowiązań Polski netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich Izraela na koniec 2009 roku wyniósł 119,6 mln EUR.

Na polskim rynku obecne są miedzy innymi takie izraelskie podmioty jak: Asthrom, BST, Solbit, Link 4, Teva, Cinema City, GTC, Plaza Centres i Ronson, Yona Group, Karen GAP, ECI Telecom-Tadi Pol, Tadiran, Elite, Eden - Dar Natury oraz Multilock. Znaczącą inwestycją był zakup w 2008 roku przez koncern chemiczny Makhteshim Agan akcji Rokita Agro, producenta herbicydów. W 2010 roku firma Mobilis Egged (100 proc. udziałów izraelskiej firmy Egged) zakupiła 5 lokalnych PKS na Mazowszu i zwiększyła flotę posiadanych autobusów do 1500 szt. Powodzeniem cieszą się inwestycje w nieruchomości. Duże i średnie firmy deweloperskie z kapitałem izraelskim budują w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi itd. Według szacunków z różnych źródeł kapitał izraelski zainwestował łącznie w Polsce łącznie od ok. 2 do 5 mld USD.

Przykładem polskiej inwestycji w Izraelu było utworzenie firmy Federico Mahora FM Group Izrael.

Rozwija się współpraca w dziedzinie przemysłu obronnego. W lutym 2004 r. podpisana została umowa offsetowa na kwotę 440 mln USD. Umowa związana była z zakupem przez Polskę izraelskiej rakiety "Spike". Był to nowy rozdział współpracy gospodarczej dzięki bezpośredniemu związaniu szeregu polskich przedsiębiorstw z przedsiębiorstwami izraelskimi, poprzez formułę offsetu bezpośredniego (sektor obronny) oraz pośredniego (sektor cywilny). Formuła umowy offsetowej zapewnia także transfer do Polski zaawansowanych technologii w obu sektorach.

Źródło: GUS, NBP, Ministerstwo Gospodarki

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

Źródło artykułu:PAP
rząddyplomacjapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)