Trwa ładowanie...
d23y7tn

CIR: Polsko-Nigeryjskie Forum Gospodarcze (komunikat)

...

d23y7tn
d23y7tn

12.04. Warszawa - CIR informuje:

Dziś trzeci dzień wizyty premiera Donalda Tuska w Nigerii. Szef rządu otworzy Polsko-Nigeryjskie Forum Gospodarcze.

W Forum weźmie udział ok. 200 przedstawicieli strony polskiej i nigeryjskiej. Nasz kraj będą reprezentowały m.in. takie przedsiębiorstwa jak PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus S.A., Solaris, Dawtona, BGK. Firmy reprezentują głównie branżę paliwową, zbrojeniową, energetyczną, transportową, spożywczą i finansową.

W Forum wezmą także udział pochodzący z Afryki posłowie parlamentu RP Killion Munyama i John Godson, przewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki oraz szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

d23y7tn

Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce. Posiada znaczny potencjał rozwoju, m.in. w sektorze energetycznym (budowa elektrowni i sieci przesyłowe), wydobywczym (jedne z największych zasobów gazu na świecie, wiele nierozpoznanych złóż innych surowców), infrastrukturalnym, bezpieczeństwa (zaangażowanie Nigerii w wojskowe misje w Afryce).

Znaczna część relacji gospodarczych pozostaje pod kontrolą państwa. Dlatego zaangażowanie polityczne pozostaje ważnym elementem promowania współpracy biznesowej. Ponadto, w kulturze afrykańskiej polityczne kontakty często warunkują powodzenie inicjatyw gospodarczych.

Nigeria to też olbrzymi rynek zbytu: prawie 170 mln ludzi. Jest to populacja większa niż np. Rosji. Szybkie bogacenie się krajów afrykańskich otwiera rynki konsumpcyjne, na które mogą wejść polscy producenci - towary na bieżące potrzeby oraz towary, usługi, inwestycje, nowoczesne technologie dla procesu modernizacji i rozwoju kraju.

W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju. Ważnym elementem nigeryjskiej gospodarki jest także produkcja skroplonego gazu LNG. Nigeria importuje głównie maszyny, chemikalia, środki transportu, wyroby przemysłowe i żywność. Wizyta premiera wpisuje się w strategię wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców, którą realizuje resort gospodarki.

d23y7tn

Powierzchnia Nigerii wynosi ponad 923 tys. km2, czyli trzy razy więcej od Polski. Nigeria jest najludniejszym krajem na kontynencie afrykańskim. Żyje w niej prawie 170 mln ludzi.

Oficjalna wizyta w Nigerii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek, na którym są obecni m.in. Chińczycy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d23y7tn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23y7tn