Trwa ładowanie...
d47rmc6
d47rmc6

CIR: refundacja in vitro od 1 lipca (komunikat,aktl.)

...
Share
d47rmc6

20.03. Warszawa - CIR informuje:

To szansa dla 15 tysięcy par. Oto najważniejsze fakty o rządowym programie leczenia niepłodności.

- Przerywamy czas, kiedy o in vitro w Polsce dyskutowali politycy. Od dzisiaj decydować będą profesorowie - podkreślił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas specjalnej konferencji prasowej.

d47rmc6

Celem programu jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia, albo nie istnieją inne metody jej leczenia.

Dla kogo refundacja in vitro

3-letnim programem leczenia niepłodności objętych zostanie 15 tys. par. Efektem ma być:

- obniżenie liczby par bezdzietnych

d47rmc6

- zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności

- poprawa trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności udokumentowanej badaniami naukowymi.

W pierwszym roku leczenie rozpocznie 2 tys. par, w drugim ok. 5,5 tys., a w trzecim 7,5 tys. par.

Nad realizacją programu będzie czuwała powołana przez ministra zdrowia co najmniej 5-osobowa rada programowa, która co roku przygotuje raport.

d47rmc6

Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, gdzie metoda zapłodnienia in vitro nie jest jeszcze refundowana.


Dofinansowanie in vitro - pytania i odpowiedzi

Na czym będzie polegał rządowy program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego"?

d47rmc6

Celem głównym programu jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia in vitro parom, u których stwierdzono niepłodność, a wyczerpały się inne możliwości jej leczenia lub nie istnieją inne metody jej leczenia.

Kiedy program wejdzie w życie?

Wejście programu w życie planowane jest na 1 lipca 2013 r.

Jak długo będzie trwał ten program?

d47rmc6

Program jest rozłożony w czasie na 3 lata.

Kto będzie mógł liczyć na wsparcie w ramach programu? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, żeby móc wziąć udział w programie?

Z programu będą mogły skorzystać:

- pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną, bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu (z zastrzeżeniami wskazanymi poniżej), a kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie ukończyła 40. roku życia;

d47rmc6

- pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości).

Jaki jest limit wieku dla osób chcących skorzystać z programu?

Kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie może mieć ukończonego 40. roku życia. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn.

Ile par będzie mogło skorzystać z programu?

Szacuje się, że programem zostanie objętych ok. 15 000 par.

Według jakich kryteriów będą wybierane pary, które skorzystają z programu, a kto nie będzie mógł liczyć na wsparcie?

Z programu będą mogły skorzystać:

- pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną, bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu (z zastrzeżeniami wskazanymi poniżej), a kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie ukończyła 40. roku życia.

Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego obejmują:

- pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości).

Na jakiej wysokości wsparcie finansowe państwa można będzie liczyć w ramach programu?

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z części klinicznej oraz części biotechnologicznej. Program będzie finansował całą część biotechnologiczną oraz badania laboratoryjne i dodatkowe w części klinicznej.

Czy z programu mogą skorzystać pary żyjące bez ślubu?

Program zapewnia możliwość korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, przy czym nie określa statusu prawnego "pary".

Mówi się, że program obejmie ok. 15 tys. par - dlaczego tylko tyle? Skąd ta liczba?

Według danych WHO około 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale lub okresowo problemem bezdzietności. Przyjmuje się, iż w krajach wysoko rozwiniętych problem ten dotyczy 10-15 proc. par w wieku prokreacyjnym.

Należy założyć, że w Polsce odsetek ten jest podobny, w związku z czym dotkniętych niepłodnością może być około 1,2-1,3 mln par (w Polsce w 2011 r. było 16 842 724 osób w wieku 20-49 lat, 15 proc. z tej liczby daje 2 526 409 osób - 1 263 204 par), z czego niewielka część wymaga leczenia metodą wspomaganego rozrodu.

Krajowi eksperci przyjmują, że w Polsce leczenia metodą medycznie wspomaganego rozrodu może obecnie wymagać około 15 tys. par.

Ile zabiegów in vitro będzie mogło zostać zrefundowanych?

W ramach programu para ma prawo skorzystać trzykrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d47rmc6

Podziel się opinią

Share
d47rmc6
d47rmc6