CIR: rząd za szerszą wymianą informacji podatkowych w państwach UE
Przygotowanie systemu szerszej wymiany informacji podatkowych między krajami UE przewidują przyjęte we wtorek przez rząd założenia do zmian w Ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
17.07.2012 | aktual.: 18.07.2012 17:35
CIR podało w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że założenia do projektu uwzględniają wdrożenie przepisów dyrektywy Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 r.
"Rozwiązania przyjęte w dyrektywie przewidują stworzenie skutecznego i szerokiego systemu wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowe regulacje ułatwią pobór należności podatkowych, zmniejszą ryzyko oszustw i zapobiegną uchylaniu się od wypełniania obowiązków podatkowych" - wyjaśniono.
Do Ordynacji podatkowej mają zostać włączone przepisy, które będą dopuszczały wymianę "wszelkich informacji istotnych do stosowania i wykonywania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego". Wymiana nie będzie dotyczyć m.in.: VAT, ceł, podatku akcyzowego, składek na ubezpieczenie społeczne i opłaty skarbowej.
"W założeniach przewidziano, że minister finansów (w rozporządzeniu) wyznaczy organ podatkowy odpowiedzialny za wymianę informacji oraz określi zasady współpracy organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego z organami podatkowymi podległymi ministrowi finansów" - napisano w komunikacie.
Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie wyznaczanie pracowników urzędów kontroli skarbowej, urzędów skarbowych i izb skarbowych do bezpośredniej wymiany informacji w zakresie kontroli wielostronnych, oraz - w razie potrzeby - uczestniczenia w spotkaniach związanych z kontrolami.
Rząd przewidział w założeniach uregulowanie zagadnień dotyczących czasu trwania postępowania ws. udzielenia informacji na wniosek obcej władzy. "Zostaną określone ścisłe terminy, m.in. na: udzielenie informacji z urzędu, poinformowanie o przyczynach nieudzielania informacji, wezwanie do uzupełnienia wniosku" - podało CIR.
Służby prasowe rządu wskazały, że zmienią się także przepisy dotyczące zasad wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych.
"Zdaniem resortu finansów, nowe przepisy przyspieszą i zwiększą efektywność kontroli. Wszczęcie i przeprowadzenie kontroli jednoczesnych nie będzie wymagać zawierania porozumień przez zainteresowane strony - wystarczą jedynie uzgodnienia i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli" - podkreślono w komunikacie.
Upoważnieni przedstawiciele obcej władzy - zgodnie z założeniami - będą mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej. Ponadto będą mogli uczestniczyć w postępowaniach podatkowych kontrolnych, które są prowadzone przez organy kontroli skarbowej.