CIR: Wizyta premiera Chin (komunikat)
...
25.04.2012 | aktual.: 25.04.2012 11:23
25.04. Warszawa - CIR informuje:
Dziś wizytę w Polsce rozpoczyna premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Politycy obu krajów wezmą również udział w odbywającym się w czwartek w Warszawie Forum Gospodarczym Polska - Europa Środkowa - Chiny.
Jednym z głównych celów wizyty jest rozwój współpracy gospodarczej oraz inwestycyjnej pomiędzy Polską a Chinami. Szefowie rządów będą rozmawiać m.in. na tematy związane z wymianą handlową czy chińskimi inwestycjami w Polsce. Oprócz kwestii gospodarczych, premierzy poruszą kwestie związane z rozwojem polsko-chińskiego dialogu politycznego, współdziałania pomiędzy regionami, współpracy kulturalnej czy współpracy naukowo-akademickiej, w tym stwarzania możliwości dla chińskiej młodzieży do studiowania na polskich uczelniach. Obecnie w Polsce studiuje kilkaset osób z Chin. Agenda spotkania przewiduje także rozmowy na temat Unii Europejskiej, w tym sytuacji gospodarczej w strefie euro.
Podczas wizyty planowane jest podpisanie umów pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową. Porozumienia będą dotyczyć m. in. współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, współdziałania w zakresie zrównoważonej infrastruktury oraz współpracy kulturalnej. Umowy o współpracy podpiszą także m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Biuro Rozwoju Handlu Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej.
Drugiego dnia wizyty premierzy otworzą Forum Gospodarcze Polska - Europa Środkowa - Chiny. Udział w Forum zapowiedziało prawie 1000 przedstawicieli przedsiębiorstw z Chin, Polski i krajów środkowoeuropejskich, a także przedstawicieli polskich regionów. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Współpraca gospodarcza będzie również tematem spotkania szefów rządów Polski, Chińskiej Republiki Ludowej oraz Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Albania oraz Bułgaria reprezentowane będą przez wicepremierów. Rozmowy toczyć się będą na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wen Jiabao jest pierwszym od 1987 roku szefem chińskiego rządu odwiedzającym Polskę. Podczas wizyty premierowi Chin towarzyszyć będą ministrowie Komisji Rozwoju Narodowego, Handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister Spraw Zagranicznych.
W grudniu 2011 roku wizytę w Chinach złożył prezydent Bronisław Komorowski. Była to pierwsza wizyta polskiej głowy państwa od 14 lat.
Polsko-chińska współpraca gospodarcza
Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji. Nasz kraj jest z kolei największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Centralnej. Eksport z Polski do Chin w latach 2004-2010 wzrósł blisko trzykrotnie (import z Chin do Polski w tym samym okresie wzrósł blisko czterokrotnie). W 2011 roku eksport wyniósł 1,35 mld euro, przy imporcie na poziomie 13,2 mld euro. W 2011 roku Chiny zajęły w polskim imporcie trzecie miejsce (za Niemcami i Rosją), a udział importu z Chin w całości importu wyniósł 9,5 proc. Eksport do Chin w 2010 roku stanowił 1,1 proc. wartości polskiego eksportu.
Na liście najważniejszych polskich towarów eksportowanych do Chin od wielu lat pierwsze miejsce zajmuje miedź. Eksportujemy także maszyny i urządzenia mechaniczne, części zamienne, produkty rolno-spożywcze oraz samoloty i helikoptery. Głównymi towarami importowanymi z Chin są maszyny i urządzenia, a także zaawansowane wyroby przemysłu elektronicznego i urządzenia dla telekomunikacji.
Rośnie także wartość chińskich inwestycji w Polsce. W 2007 roku z Chin do naszego kraju napłynęło ok. 70 mln euro, a w 2008 roku ok. 96 mln euro. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki, do końca 2010 r. łączna wartość inwestycji chińskich w Polsce osiągnęła 246 mln euro. Polskie inwestycje w Chinach przekroczyły na koniec 2010 roku 150 mln euro.
Rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy krajami jest przedmiotem obrad Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Gospodarczej. Ostatnia, XIV sesja odbyła się w lutym 2010 roku w Warszawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/