Trwa ładowanie...
d5zl5sr

CIR: Wizyta premiera w Republice Mołdowy (komunikat)

...

Share
d5zl5sr

28.03. Warszawa - CIR informuje:

We wtorek, 29 marca br., premier Donald Tusk rozpocznie dwudniową wizytę w Republice Mołdowy. Będzie to pierwsza wizyta premiera Polski od czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1991 roku.

Celem wizyty szefa polskiego rządu jest rozwój wschodniej polityki Unii Europejskiej, w tym Partnerstwa Wschodniego oraz udzielenie wsparcia europejskim aspiracjom Mołdowy. Mołdowa jest aktywnym uczestnikiem Partnerstwa i podejmuje działania modernizacyjne, zbliżające ten kraj do Unii Europejskiej.

Premier Donald Tusk spotka się z premierem Republiki Mołdowy Vladimirem Filatem oraz Przewodniczącym Parlamentu Marianem Lupu, pełniącym jednocześnie obowiązki prezydenta Mołdowy.

d5zl5sr

Podczas spotkań polityków poruszone zostaną m.in. kwestie liberalizacji polityki wizowej UE w stosunku do Mołdowy, bieżąca sytuacja polityczna w tym kraju oraz rozwój bilateralnej współpracy gospodarczej.

Podczas wizyty szefa polskiego rządu odbędzie się Forum "UE - Mołdowa" z udziałem premierów obu krajów.

Polsko-mołdawskie stosunki gospodarcze

Dwustronna współpraca gospodarcza i handlowa Polski z Mołdową rozwija się stabilnie od kilku lat i do czasu kryzysu gospodarczo - finansowego w 2009 roku charakteryzowała się wysoką dynamiką wzrostu, szczególnie w eksporcie polskich towarów.

d5zl5sr

Obroty handlowe w 2010 roku osiągnęły ok.150 mln USD. Polski import wyniósł 47 mln (wzrost o 39 proc. w stosunku do 2009 roku), a eksport 105 mln (wzrost o 20 proc. w stosunku do 2009 roku). Obroty nie osiągnęły jednak poziomu przedkryzysowego. W 2008 roku wyniosły one 177 mln USD.

Ważnym wydarzeniem we wzajemnych relacjach ekonomicznych jest pojawienie się w Mołdowie dużego polskiego inwestora - Krajowej Spółki Cukrowej, która kupiła cukrownię Cupcini-Cristal. Dzięki inwestycji wartej kilka milionów USD Polska staje się jednym z dużych i znaczących partnerów ekonomicznych Kiszyniowa.

Zaangażowanie kapitału polskiego w gospodarkę Mołdowy jest niewielkie i rozdrobnione. Na 2758 zarejestrowanych przedsiębiorstw z udziałem inwestycji zagranicznych 62 to firmy z udziałem kapitału polskiego lub polsko-mołdawskiego. Łączna wartość zainwestowanych przez nie środków nie przekracza równowartości 500 tys. USD.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d5zl5sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5zl5sr
d5zl5sr