CIR ws. spotkania premiera z młodymi konstruktorami (komunikat)
...
08.06. Warszawa - CIR informuje:
W czwartek, 9 czerwca, premier spotka się z konstruktorami łazików marsjańskich, zwycięzcami międzynarodowych zawodów w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami spotkania będą też inni młodzi konstruktorzy, którzy zaprezentują premierowi swoje wynalazki, oraz licealiści wyróżnieni Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Magma 2, Scorpio i Copernicus to zwycięskie łaziki w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki zajęły czwarte i szóste miejsce. Konstrukcje przygotowane przez polskich studentów były jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje. Zawody odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez trzy dni, od 2 do 4 czerwca zautomatyzowane łaziki musiały wykonywać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Łaziki musiały radzić sobie z wysoką temperaturą i pyłem, przypominającymi warunki marsjańskie.
Magma 2 pokonał m.in. robota Kanadyjczyków z York University oraz łazik Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie korzystali z pomocy NASA. Magma 2 ma relatywnie prostą konstrukcję i wykonany został z lekkich materiałów. Z podstawowym wyposażeniem robot waży ok. 30 kg. Do wykonania każdego zadania na zawodach zaprojektowano osobne wyposażenie: manipulator przegubowy do pobierania próbki skały, manipulator kartezjański do obsługi panelu sterującego, zespół pojemników na apteczki dla rannych astronautów i przede wszystkim dwa heksakoptery - niewielkie urządzenia latające, które służą do obserwacji z powietrza terenu, w którym łazik operuje.
Robota Scorpio zbudowała 12 osobowa grupa studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Pojazd posiada manipulator zbudowany w oparciu o szeregową strukturę kinematyczną, składającą się z 6 elementów, zakończoną uniwersalnym chwytakiem imitującym dłoń człowieka.
Copernicusa przygotowali studenci i absolwent z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Łazika wyróżniają wbudowane panele słoneczne, będące alternatywnym źródłem energii, oraz kamera główna na peryskopie.
Na spotkanie z premierem przyjadą też studenci ze Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE przy Politechnice Warszawskiej, konstruktorzy samolotu o największym udźwigu i zwycięzcy konkursu Aero Design East 2011 w USA. Przy masie własnej samolotu zaledwie 4,5 kg, konstrukcja o nazwie Evolution podniosła ciężar o masie 18,5 kg.
Podobnie swoja maszynę pokażą studenci Politechniki Śląskiej, konstruktorzy pojazdu Bolid Silesian Greenpower SG 2011 i tegoroczni laureaci drugiego miejsca w konkursie The Greenpower Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii.
Donald Tusk obejrzy też robota Hurricane, zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zostali oni podwójnymi złotymi medalistami największych zawodów robotów mobilnych w Europie - RobotChallenge w Wiedniu. Robot okazał się bezkonkurencyjny w dwóch kategoriach: Line Follower (wyścigi robota "śledzącego" czarną linię-trasę na białej macie) oraz Line Follower z przeszkodami (na trasie znajdują się obiekty, które robot musi sam ominąć i wrócić na tor jazdy).
Studenci i doktoranci z Politechniki Warszawskiej pokażą projekt satelity PW-SAT. To niepozorne urządzenie waży niespełna kilogram i jest wielkości kostki Rubika. Na orbitę wyniesie go rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli do startu dojdzie jesienią, PW-SAT zostanie pierwszym polskim satelitą. Jego głównym zadaniem będzie przetestowanie systemu deorbitacji, czyli skrócenia życia satelity poprzez spalenie go w atmosferze. To rozwiązanie w przyszłości może służyć do niszczenia kosmicznych odpadów.
Gośćmi spotkania będą też studenci Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego, którzy zaprezentują rakietę Amelia, oraz studenci Politechniki Rzeszowskiej, zdobywcy głównej nagrody podczas Aerodays w Madrycie za samolot bezzałogowy z autopilotem PR-5 Wiewiór+. Natomiast o Oktanie - pojeździe w kształcie torpedy - opowiedzą studenci Politechniki Lubelskiej.
Podczas spotkania premier wręczy 46 licealistom z całej Polski Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach co najmniej dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ rda/