Trwa ładowanie...
d4hxkmr

ClientEarth będzie dążyć do wypełnienia przez Elektrownię Opole wymogów ochrony środowiska

02.10. Warszawa (PAP) - ClientEarth będzie dążyć do wypełnienia przez nowe bloki węglowe w Elektrowni Opole wszystkich wymagań prawa ochrony środowiska - poinformował w komunikacie...

d4hxkmr
d4hxkmr

02.10. Warszawa (PAP) - ClientEarth będzie dążyć do wypełnienia przez nowe bloki węglowe w Elektrowni Opole wszystkich wymagań prawa ochrony środowiska - poinformował w komunikacie prasowym prawnik fundacji Marcin Stoczkiewicz. ClientEarth weźmie udział w powtórnym postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił we wtorek wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2012 roku w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy bloków energetycznych w Opolu zaskarżony przez PGE. W wyniku decyzji NSA spór powraca do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W opinii ClientEarth wyrok NSA potwierdził, że prawo polskie nie zostało dostosowane do najwyższych standardów ochrony środowiska Unii Europejskiej.

"Decyzja NSA potwierdza, że zaniedbania jakich dopuścił się rząd, nie dostosowując na czas polskich przepisów do europejskich standardów ekologicznych, mają fatalne konsekwencje dla środowiska i zdrowia nas wszystkich" - powiedział Stoczkiewicz, cytowany w komunikacie.

d4hxkmr

Stoczkiewicz poinformował, że fundacja ClientEarth wraz z innymi organizacjami pozarządowymi uczestniczyła w procedurze oceny oddziaływania na środowisko planów rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu.

"W naszej ocenie przeprowadzenie tego projektu w obecnym kształcie oznacza ogromne zagrożenie dla otoczenia naturalnego i zdrowia mieszkańców. Według raportu o ocenie oddziaływania na środowisko, opracowanego przez inwestora, sama tylko emisja dwutlenku węgla (CO2) z dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole przekroczy 9 mln ton rocznie. To suma porównywalna z emisją CO2 wytworzonego przez ponad 3 miliony samochodów. To jednak nie koniec. Na podstawie danych dla elektrowni o porównywalnej mocy (1800 MW) zbudowanej w Niemczech przez DONG Energy można oszacować, że rozbudowany obiekt będzie emitował do Odry ponad 30 kg rtęci rocznie" - powiedział Stoczkiewicz.

Po wtorkowej decyzji NSA PGE zapowiedziała, że będzie kontynuować proces inwestycji w Elektrowni Opole.

Również minister skarbu Mikołaj Budzanowski nie widzi formalnych przeszkód do rozpoczęcia budowy bloków energetycznych w Opolu na podstawie wykonalnej decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę i zawartej umowy z wykonawcą. W opinii ministra pojawiła się realna szansa na realizację inwestycji, zgodnie z przyjętymi założeniami.

d4hxkmr

Jednocześnie Stoczkiewicz w przesłanym PAP oświadczeniu zaprzeczył, jakoby ClientEarth zaskarżył decyzję środowiskową dla budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów. Taką informację przekazał posłom podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu prezes PGE Krzysztof Kilian.

"Informacja, iż ClientEarth zaskarżyła decyzję środowiskową dla Elektrowni Turów jest nieprawdziwa" - napisał w swoim oświadczeniu Stoczkiewicz.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w październiku 2010 r. ogłosiło przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MWe. Według wcześniejszych zapowiedzi rozstrzygnięcie przetargu miało nastąpić w czwartym kwartale tego roku, a oddanie bloku do użytku w 2016 roku. (PAP)

pr/ pel/ osz/

d4hxkmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hxkmr