CNH Industrial Polska widzi perspektywę poprawy na rynku maszyn rolniczych

Płock, 17.02.2017 (ISBnews) - Rynek maszyn rolniczych w Polsce nadal odnotowuje spadki, jednak nowa transza funduszy unijnych pozwala widzieć światełko w tunelu, uważa Adam Sulak, dyrektor handlowy i członek zarządu CNH Industrial Polska.

"Odnotowujemy ogromny spadek wielkości rynku, jeśli chodzi o kombajny, podobnie jest w przypadku traktorów. Jest to związane z brakiem dostępności funduszy unijnych, które bardzo wspierały tę sprzedaż. To są realia, których nie obejdziemy, natomiast widzimy - i nasi partnerzy handlowi też widzą - światełko w tunelu" - powiedział Sulak w rozmowie z ISBnews.

W przypadku kombajnów, które produkuje pod marką New Holland Agriculture zakład CNH w Płocku, firma szacuje wielkość całego polskiego rynku w 2017 r. na 550-600 sztuk.

Spadki na rynku maszyn rolniczych dostrzegalne były na całym świecie, jednak w Polsce są one szczególnie wysokie.

Dyrektor handlowy dodał, że już w tym momencie ruszają nowe fundusze unijne, co może zapewnić nowe otwarcie dla rynku, w perspektywie około pół roku. W ostatnim czasie jednak fundusze te nie są skierowane na pomoc w zakupie maszyn, takich jak ciągniki czy kombajny, a na modernizację gospodarstw, na czym może skorzystać niedawno przejęty zakład Kongskilde w Kutnie, produkujący szeroką gamę narzędzi do przygotowania gleby i siewu, maszyn zielonkowych i wozów paszowych.

CNH obecnie ma około 15% udziału w polskim rynku traktorów i ok. 34% w rynku kombajnów, natomiast udział w rynku pras rolniczych jest trudny do oszacowania. "To, co mamy dzisiaj, to chcemy zachować" - powiedział Sulak.

Na początku lutego CNH Industrial zakończyło przejęcie sektora rolniczego Grass and Soil spółki Kongskilde Industries, będącej częścią Grupy Danish Group Dansk Landbrugs Grovvareselskab.

"Firma liczy się z kolejnymi inwestycjami, jakie będzie musiała poczynić, przede wszystkim inwestycje w rozwój produktu. Na pewno będziemy chcieli, żeby te produkty uzupełniały sę technologicznie" - powiedział dyrektor handlowy.

Obecnie zakłady produkują pod dotychczasowymi markami - Konskilde i New Holland. W długofalowej perspektywie planowana jest stopniowa integracja produktów pod marką New Holland.

Aktualnie trwa proces integracji organizacyjnej. Firma zakłada, że potrwa on około 2 lat.

CNH Industrial N.V. powstało w wyniku fuzji CNH Global N.V. i Fiat Industrial S.p.A w 2013 r. Grupa jest właścicielem marek takich jak New Holland Agriculture, Case Agriculture, Steyr Traktoren, Iveco.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)