Co czwarty Polak wyrzuca do śmieci ogólnych. Kara do 5 tys. zł
Planujesz rozstać się ze starym telefonem albo uszkodzonym radiem? Uważaj, takie odpady nie mogą trafić do tradycyjnego śmietnika. Niewłaściwe pozbywanie się elektrośmieci może skończyć się wysoką grzywną — nawet do 5 tysięcy złotych. W jaki sposób można się więc tych odpadów prawidłowo pozbyć?
Z raportu GfK Polonia opublikowanego w 2019 r. wynika, że 20 proc. Polaków przynajmniej raz wyrzuciło sprzęt elektroniczny do standardowego kosza na śmieci, mimo że ryzykują tym kary za nieodpowiednie pozbywanie się elektroodpadów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie wyrzucić elektrośmieci?
Elektroodpady obejmują urządzenia elektryczne i elektroniczne, zawierające niebezpieczne substancje jak rtęć, ołów czy kadm. Należą do nich zarówno niewielkie przedmioty takie jak telefony, żarówki, świetlówki, baterie czy powerbanki, jak i większe AGD i RTV.
Niedbale traktowane elektroodpady, zalegając w środowisku, mogą prowadzić do poważnych skażeń. Za wyrzucenie ich do zwykłego śmietnika grozi kara nawet do 5 tysięcy złotych.
Zasady pozbywania się elektroodpadów są określone przez ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 r., która reguluje wysokość kar oraz wskazuje miejsca, gdzie bezpiecznie można oddać zużyte urządzenia.
Tego typu odpady można przekazać do specjalnych punktów zbiórki, takich jak PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). PSZOK-i akceptują elektronikę i inne większe odpady, na przykład stare meble.
Drobne elektroodpady, jak żarówki i baterie, mają swoje dedykowane pojemniki w wielu sklepach. W przypadku dużych urządzeń można skorzystać z usług firm, które oferują odbiór sprzętu bezpośrednio z domu.
Przy zakupie nowego urządzenia elektronicznego istnieje możliwość oddania starego w sklepie - sprzedawcy są zobowiązani go przyjąć.
Gdzie wyrzucić paragon?
Problem Polaków dotyczący odpadów, nie ogranicza się tylko do elektrośmieci. Choć wielu z nas traktuje segregację śmieci jako nawyk, pojawiają się wątpliwości co do utylizacji paragonów.
Spora część ludzi niesłusznie uważa, że paragony powinny trafiać do kosza na papier. Badania Instytutu ESG z 2023 r. pokazują, że 58 proc. ankietowanych wyrzuca je do niebieskiego pojemnika.
Paragony drukowane są na papierze termicznym, który nie nadaje się do recyklingu. Powierzchnię pokrywa warstwa chemikaliów umożliwiających drukowanie pod wpływem ciepła. Wrzucanie ich do pojemnika na papier może kontaminować całą partię materiału.
Jak podaje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, paragony powinny być wyrzucane do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
Do czarnego pojemnika powinny także trafiać resztki mięsne i kości, mokry bądź zanieczyszczony papier, używane materiały higieniczne, takie jak jednorazowe pieluchy, oraz żwirek z kuwet dla zwierząt.