Trwa ładowanie...

Co drugi Polak nie wie, co podpisuje. Nie czytamy ważnych umów

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research i Kancelarię SubiGo wynika, że 19,7 proc. ankietowanych przyznaje, że czyta jedynie wybrane fragmenty umowy kredytowej. Co więcej, 17,3 proc. Polaków, którzy zaciągają kredyt w banku nie zapoznaje się w ogóle z jej zapisami.

Tylko 43 proc. Polaków dokładnie czyta całą umowę kredytowąTylko 43 proc. Polaków dokładnie czyta całą umowę kredytowąŹródło: Adobe Stock, fot: ©bnenin - stock.adobe.com
d243jad
d243jad

43,1 proc. Polaków, którzy zaciągają kredyt, dokładnie czyta całą umowę kredytową. Dodatkowo, 10,4 proc. z nich decyduje się na konsultację z prawnikiem w celu lepszego zrozumienia jej zapisów. Badanie pokazało również, że 8,2 proc. badanych nie tylko dokładnie analizuje umowę, ale również prosi o pomoc kogoś ze swojego otoczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Z drugiej strony, skoro 43 proc. czyta całą umowę kredytową w szczegółach to 57 proc. nie zapoznaje się z jej zapisami wystarczająco dokładnie. Aż 19,7 proc. ankietowanych przyznaje, że czyta jedynie wybrane fragmenty umowy kredytowej. Co więcej, 17,3 proc. Polaków, którzy zaciągają kredyt w banku nie zapoznaje się w ogóle z jej zapisami. Zaskakujące jest również to, że 1,7 proc. ankietowanych nie pamięta, jak postępuje w takich sytuacjach.

d243jad

"Niepokojące sygnały"

Szymon Goska z Kancelarii SubiGo, cytowany w komunikacie, zwraca uwagę na to, że wyniki badania można uznać za stosunkowo dobre, ponieważ prawie połowa kredytobiorców zdaje sobie sprawę z ważności zrozumienia wszystkich warunków umowy. Jednakże, blisko jedna piąta badanych daje niepokojący sygnał. Pobieżne czytanie tak ważnego dokumentu może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek, gdy nieznane szczegóły umowy wpłyną na zdolność spłaty kredytu.

Autorzy badania podkreślają, że prawo konsumenckie w Polsce daje pewną ochronę, ale nie zwalnia to konsumentów z obowiązku dokładnego zapoznania się z dokumentami przed ich podpisaniem. Goska zauważa, że takie zachowanie może wynikać z presji czasu, braku zrozumienia skomplikowanego języka prawniczego lub z pełnego zaufania do doradców kredytowych.

Badanie zostało przeprowadzone na początku czerwca bieżącego roku przez UCE RESEARCH i Kancelarię SubiGo, przy użyciu metody CAWI (Computer Assisted Web Interview). Wzięło w nim udział 917 dorosłych Polaków w wieku od 18 do 65 lat, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaciągnęli kredyt na mieszkanie, samochód lub na inny cel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d243jad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d243jad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj