Co dwunasty Norweg jest uzależniony od pracy

Co dwunasty mieszkaniec Norwegii jest uzależniony od pracy. Przypadłość dotyka głównie młodych ludzi bez względu na płeć, poziom wykształcenia, czy status matrymonialny – zawiadamia „PLOS ONE

Co dwunasty Norweg jest uzależniony od pracy
Źródło zdjęć: © anyaberkut - Fotolia.com

Przypadłość dotyka głównie młodych ludzi bez względu na płeć, poziom wykształcenia, czy status matrymonialny – zawiadamia „PLOS ONE”. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia)
oszacowali poziom pracoholizmu wśród mieszkańców swojego kraju.

Badanie wykazało, że 8,3 proc. badanych cierpi z powodu uzależnienia od pracy, co często odbija się na ich zdrowiu. Wśród pracoholików dominują osoby młode oraz posiadające dzieci. Pomiędzy uczestnikami badania nie stwierdzono występowania różnic ze względu na płeć, poziom wykształcenia, status matrymonialny, czy formę zatrudnienia.

Badaczom udało się ustalić, iż pracoholicy charakteryzują się specyficznymi cechami osobowości. Osiągają oni wysokie wyniki na skali ugodowości, neurotyzmu i otwartości na doświadczenie, co oznacza, że są skłonni do zachowań altruistycznych, skromni i ulegli, lecz jednocześnie impulsywni, nerwowi i pełni wrogości. Odznaczają się także dużą kreatywnością, zorientowaniem na działanie i otwartością na nowe bodźce.

Powyższe wnioski wyciągnięto na podstawie badania przeprowadzonego z wykorzystaniem specjalnego narzędzia – Bergeńskiej Skali Uzależnienia od Pracy (Bergen Work Addiction Scale) – które zostało skonstruowane w oparciu o główne symptomy uzależnienia od substancji obejmujące np. zmiany nastrojów, wzrost poziomu tolerancji, czy syndrom odstawienny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)