Co jest symbolem Polski?
Jan Paweł II, Stocznia Gdańska, emigrant, a może Adam Małysz? Co lub kto według ciebie jest symbolem Polski? Z jakim symbolem możemy być kojarzeni za granicą?
Jan Paweł II, Stocznia Gdańska, emigrant, a może Adam Małysz? Co lub kto według ciebie jest symbolem Polski? Z jakim symbolem możemy być kojarzeni za granicą? Może masz jakieś inne typy, niż te, które proponujemy w ankiecie?
"Rzeczpospolita" zapytała mieszkańców różnych regionów, co lub kto symbolizuje nasz kraj. Odpowiedzi były różne.
Godło. Adam Małysz. Tanie wino. Euro 2012. Brak Euro 2012 – tak odpowiadali uczniowie Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Dla Adama Gajdy, członka Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman, Powstanie Wielkopolskie jest zapomnianym symbolem Polski. Dla mieszkańców Wielkopolski takim symbolem jest też poznański Czerwiec.
Jak pisze "Rz" młodym Ślązakom Polska kojarzy się z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą, ostatnio z Adamem Małyszem. Starsi odnoszą się do historii: Powstania Śląskie, bo one były dowodem na miłość do kraju. Dla Kazimierza Kutza Polska to literatura: Kochanowski, Mickiewicz, Gombrowicz.
Zdaniem Elżbiety Berent, dyrektora wrocławskiego Muzeum Etnograficznego, nasz kraj kojarzy się z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą, Chopinem i małą ojczyzną.
Mieszkaniec Kotliny Kłodzkiej dodaje, że Polska to również dziurawe, wąskie drogi i policja w krzakach z radarami.
Dla gdańszczanina, znawcy historii miasta prof. Andrzeja Januszajtisa symbolem Polski jest Stocznia Gdańska. – To tam narodziła się „Solidarność”, co doprowadziło do upadku komunizmu – mówi na łamach "Rz". – Los okazał się dla kolebki „Solidarności” niełaskawy. Kiedy gdańscy politycy awansują do Warszawy, zapominają o swoim mieście.
„Rz” wraz z Polskim Forum Obywatelskm zapytała 2000 osób o rzeczy lub osoby, które najsilniej kojarzą się z Polską. Badanie pokazało, że o Polsce myślimy poprzez kanon historycznych stereotypów. Nie potrafimy wymienić żadnego współczesnego osiągnięcia technicznego czy kulturalnego, którym chcielibyśmy pochwalić się przed światem. Z badania wynika, że respondenci najczęściej wskazywali następujące symbole Polski: Jan Paweł II, Kopernik, orzeł, Lech Wałęsa, bitwa pod Grunwaldem, Chopin, Matejko, Pałac Kultury.
"Rz" o skojarzenia poprosiła też m.in. mieszkańców USA. Urzędnik z banku pod waszyngtonem stwierdził, że Polska to "dawna część ZSRR, gdzie w zimie jest zimno". Z naszym krajem kojarzyła mu się też wódka, kiełbasa i pierogi.
Okazuje się, że coraz więcej Amerykanów kojarzy nasz kraj na przykład z Unią Europejską, a także politycznym wsparciem, jakiego udzieliliśmy USA w Iraku. Dla znacznej części amerykańskiej prawicy Polska jest rozpoznawalna jako jeden z nielicznych krajów, w których prawo chroni życie poczęte. Z wytworów polskiej kultury znany jest tylko Chopin. Znani Polacy? Jan Paweł II i Lech Wałęsa. W sklepach można znaleźć polską wódkę i – oczywiście – „Polish kielbasa sausage” Wreszcie trzecia chluba: pierogi. Najpopularniejsze są te z ziemniakami i cebulą. Wiele „pierogies” produkują firmy założone przez dawnych polskich imigrantów.
Zobacz też:
ŻYJEMY ZA SZYBKO
CUDZOZIEMCY BEZ ZEZWOLEŃ