Trwa ładowanie...

Co najmniej 5,2 tys. miejsc pracy dzięki środkom z UE w 2012 r.

Według urzędników trudno jednak oszacować liczbę wszystkich miejsc pracy, jakie powstały w Łódzkiem
dzięki środkom unijnym, które trafiły do regionu.

Co najmniej 5,2 tys. miejsc pracy dzięki środkom z UE w 2012 r.
d172xpt
d172xpt

Co najmniej 5,2 tys. miejsc pracy powstało w tym roku w województwie łódzkim dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.

Według urzędników trudno jednak oszacować liczbę wszystkich miejsc pracy, jakie powstały w Łódzkiem dzięki środkom unijnym, które trafiły do regionu.

PO Kapitał Ludzki, który finansowany jest głównie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, umożliwia realizację projektów wspierających osoby bezrobotne poprzez m.in. szkolenia, doradztwo, staże, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w tym roku w ramach PO KL dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymało w Łódzkiem niemal 3 tys. osób, a od początku programu niemal 13 tys. osób - poinformował PAP Jacek Grabarski z urzędu marszałkowskiego.

d172xpt

Najczęściej dotacje na rozpoczęcie własnej działalności przyznawano w takich branżach jak m.in. fotografia, usługi budowlane, działalność artystyczna, handel, agencje reklamowe, usługi informatyczne czy naprawcze oraz fryzjerstwo i kosmetyka.

Dodatkowo dzięki środkom unijnym przekazanym przez WUP na zatrudnienie nowych pracowników, utworzono w 2012 roku w regionie łódzkim ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. Od początku realizacji PO KL powstało w województwie ponad 12,2 tys. miejsc pracy.

Według Grabarskiego w tym roku w ramach priorytetu "Regionalne kadry gospodarki" PO KL przyznano także dotacje na podjęcie działalności gospodarczej dla 182 osób, które zostały zwolnione w związku z procesem restrukturyzacji w firmie.

d172xpt

Natomiast 1519 pracowników instytucji naukowo-badawczych lub absolwentów uczelni objęto wsparciem w zakresie rozpoczynania własnej działalności gospodarczej w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii (działalności typu spin off i spin out). Nie wiadomo jednak, na ile nowych miejsc pracy to się przełożyło.

Miejsca pracy w regionie powstały od 2010 roku dzięki realizacji projektów na wsparcie przedsiębiorstw, a dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Z tej puli środki otrzymują m.in. projekty inwestycyjne i badawcze w przedsiębiorstwach, jednostki badawczo-rozwojowe, projekty z tzw. otoczenia biznesu czy sektora usług turystycznych.

Jak informuje Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi zgodnie z dotąd podpisanymi umowami beneficjenci mają utworzyć 3445 nowych etatów, a łączna kwota dofinansowania projektów to 823,8 mln zł. Dotąd zweryfikowano powstanie 985 etatów. Kolejne miejsca pracy powstały dzięki inwestycjom realizowanym z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z RPO, ale - według urzędników - trudno oszacować ich liczbę.

d172xpt

W ostatnich latach ponad 3450 miejsc pracy mogło powstać także na łódzkiej wsi dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jak wynika z danych uzyskanych przez PAP w łódzkim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, utworzenie tylu miejsc pracy zadeklarowali starający się o dofinansowanie w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Wdrażania lokalnych strategii rozwoju".

Wysokość wsparcia zależy w tym przypadku od liczby nowo utworzonych miejsc pracy, a otrzymać można od 100 do 300 tys. zł. Poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 50 proc. kosztów. Do tej pory łódzki odział ARiMR przeprowadził trzy nabory wniosków o przyznanie takiej pomocy dla mikroprzedsiębiorców (w latach 2009-2011). Wpłynęły w sumie 1482 wnioski (na kwotę ponad 281 mln zł) w których zadeklarowano stworzenie 3239 miejsc pracy. Kolejne 142 wnioski (w latach 2010-12) na łączną kwotę 19,2 mln zł złożono za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Przewidują one utworzenie 220 miejsc pracy.

Dzięki tej pomocy na wsiach powstały mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się m.in. usługami, przetwórstwem słomy na cele energetyczne, pozyskiwaniem drewna, wydobywaniem żwiru i piasku, produkcją ciastek, bielizny, czy opakowań z tworzyw sztucznych.

(AS)

d172xpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172xpt