Co nowy rząd zrobić musi i dlaczego tego nie zrobi

- Naszym ministrem finansów jest premier Tusk, a on będzie zwlekać z reformami. Dopiero jak będzie pod przymusem, to zaczną się zmiany - mówił prof. Stanisław Gomułka podczas zorganizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich panelu "Zadania dla nowego rządu po wyborach".

Co nowy rząd zrobić musi i dlaczego tego nie zrobi
Źródło zdjęć: © AFP

12.10.2011 | aktual.: 12.10.2011 18:01

Znany ekonomista debatę rozpoczął dość nietypowo od "menu niezbędnych zmian", które powinny zostać w Polsce jak najszybciej wdrożone. Są to: redukcja przywilejów emerytalnych, podwyższenie wieku emerytalnego kobiet, likwidacja karty nauczyciela, bardziej elastyczna indeksacja rent i emerytur, przyspieszenie prywatyzacji i deficyt wynoszący od -3 do 3 proc. budżetu.
- To jest sześć zmian, do których powinno dojść, ale które nie nastąpią. Jedyne co to reforma systemu emerytur mundurowych, bo na to godzi się PSL - stwierdził jednocześnie prof. Gomułka.

Ekonomista stwierdził także, że nierealne są założenia do przyszłorocznego budżetu, w którym zapisano wzrost PKB w wysokości 4 proc. Także uczestniczący w panelu dr Maciej Krzak z CASE oraz Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu zgodnie stwierdzili, że przez zamieszanie na rynkach finansowych, kłopoty ze strefą euro i spowolnienie światowej gospodarki nasz wzrost będzie oscylować w granicach 2,5- 3 proc. I to tylko pod warunkiem że nie dojdzie do niekontrolowanego upadku Grecji.

- Gdy rozmawiałem, co prawda prywatnie z Jackiem [Rostowskim - red.], i mówię mu, że czytałem taki artykuł Ministerstwa Finansów, to on mi przerwał i mówi: czytasz dokumenty rządowe? Po co? To strata czasu - opowiadał prof. Gomułka.
Wcześniej stwierdził, że "naszemu ministrowi finansów coś się pomyliło", bo w debatach przedwyborczych mówił, że jego reguła wydatkowa spowoduje spadek wydatków o 20 mld w 2012 i 2013 roku. Tymczasem zdaniem prof. Gomułki w ministerialnych dokumentach związanych z regułą wydatkową zapisana jest kwota ok. 7 mld zł, a NBP liczy korzyści jedynie z nią związane na 3 mld zł rocznie.

- Polska musi zmniejszyć deficyt. Przede wszystkim nie mogą one przekroczyć dziś ustalonych rygorów, bo zostaniemy ukarani przez rynki finansowe - uważa natomiast Janusz Jankowiak.

Ekonomista Polskie Rady Biznesu stwierdził, że powinny zostać zlikwidowane limity zadłużenia wynoszące obecnie 50, 55 i 60 proc. zadłużenia względem PKB. Zdaniem Jankowiaka te obwarowania tylko wiążą ręce rządzącym.
- NBP pojawia się na rynku, walcząc o złotego po to, by nie przekroczono progu 55 proc. Kompletne odwrócenie relacji. Bank centralny zaczyna wykonywać zadania fiskalne. NBP może realizować operacje na foreksie, ale tylko walcząc o cel inflacyjny - uważa główny ekonomista.

Z taką opinią nie zgodzili się jednak pozostali paneliści. Ich zdaniem gdyby nie limity, to dziś nasz dług wynosiłby dużo więcej niż 55 proc. zadłużenia względem PKB.
- Obronę progów uważam za jeden z sukcesów Jacka Rostowskiego, jeden z nielicznych, ale jednak sukcesów - stwierdził Gomułka.

jacek rostowskijanusz jankowiakwzrost pkb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)