Co przyniesie ostatni tydzień listopada?
Piątek charakteryzował się zmiennymi nastrojami na rynkach akcji. Na początku sesji amerykańskiej kontynuowane były spadki na wieść o zamknięciu dwóch kolejnych amerykańskich banków oszczędnościowych Downey Savings and Loan Association oraz PFF Bank & Trust z Pomony.
Nastroje poprawiła nieco informacja, że Federalny Urzędu ds. Zabezpieczeń Depozytów postanowił zagwarantować pomoc dla banków do wysokości 1,4 miliarda dolarów na okres 3 lat. Dodatkowo pozytywny wpływ na rynki wywarła decyzja Obamy o mianowaniu Timothy'ego Geithnera, cieszącego się dużym prestiżem, na stanowisko sekretarza skarbu. Waluta amerykańska nie zdołała po raz kolejny przełamać istotnych oporów i zaczęła osłabiać się do głównych walut. W dużej mierze w dalszym ciągu zachowanie dolara uzależnione jest od ruchów na rynkach akcji.
Lepsze nastroje na rynkach akcji mogą utrzymać się w dnu dzisiejszym, po tym jak w weekend pojawiły się doniesienia na temat pomocy amerykańskich władz dla przeżywającego kłopoty banku Citigroup. To może z kolei zmniejszyć wśród inwestorów popyt na japońską i amerykańska walutę.
W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów powinna być skupiona wokół danych na temat indeksu Ifo z Niemiec, a także zamówień w przemyśle strefy euro. Rynek spodziewa się słabszych danych, jednak lepszy odczyt powinien przyczynić się do wzrostu popytu na silnie wyprzedane euro. Oprócz tego w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na publikacje dotyczące PKB, zamówień na dobra trwałego użytku oraz indeksu zaufania konsumentów z USA. Istotne będą również indeksy nastroju publikowane w strefie euro. Przełamanie kryzysu zaufania być może okaże się punktem zwrotnym na rynkach.
Poprawa nastrojów nie przełożyła się znacząco na krajową walutę. Złoty pozostaje stosunkowo słaby i oscyluje wokół piątkowych minimów.
EURPLN
Pomimo poprawy nastrojów na rynkach akcji w piątek oraz zmniejszonego popytu na amerykańska walutę, złoty pozostaje słaby. Perspektywy gospodarcze dla Polski pozostają słabsze, a perspektywy obniżek stóp procentowych coraz bliższe. Eurozłoty jest handlowany blisko piątkowych maksimów. Najbliższym oporem pozostaje poziom 3,9140, który wyznacza projekcja 127,2% zniesienia fali korekcyjnej z okolic 3,8570. Wsparcie stanowi linia trendu wzrostowego przebiegająca w rejonie 3,80. Utrzymanie się pozytywnych nastrojów może przyczynić się do ruchu korekcyjnego na złotym właśnie w te okolice.
W tym tygodniu poznamy decyzję RPP odnośnie stóp procentowych.
EURUSD
Zakres wahań na eurodolarze coraz bardziej się zawęża. Pomimo piątkowego odbicia na EURUSD, popyt na euro w dalszym ciągu jest ograniczony. Dziś zapoznamy się indeksem Ifo z Niemiec i zamówieniami w przemyśle strefy euro. Analitycy spodziewają się słabszych danych, co może przyczynić się do wyprzedaży EUR jeszcze przed ich publikacją. Eurodolar znalazł opór w postaci 20-okresowej średniej na wykresie dziennym w okolicach 1,2700. W dalszym ciągu istotnym wsparcie pozostaje linia poprowadzona po ostatnich minimach przebiegająca w rejonie 1,24-1,2440.
GBPUSD
W dalszym ciągu na GBPUSD dominuje trend spadkowy. Plany pomocy rządu dla gospodarki brytyjskiej przyczyniają się jak na razie tylko do chwilowej poprawy sentymentu do funta. Wszelkie ruchu korekcyjne są ograniczone. GBPUSD broni obecnie oporu wynikającego z 50% zniesienia fib całości ruchu spadkowego z poziomu 1,5250. Ponowne wyjście powyżej strefy 1,4980-1,50 może zaowocować większym ruchem korekcyjnym. Wsparcie w postaci 50-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,4850.
USDJPY
Dolarjen w dalszym ciągu handlowany jest poniżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych. Odbicie na rynkach akcji może przyczynić się do mniejszego popytu na walutę japońska. Dziś jednak zapoznamy się z danymi z rynku nieruchomości z USA. Analitycy spodziewają się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym spadnie, co powinno ograniczyć wzrosty na tej parze. Wsparcie wyznacza rejon ostatniego minimum lokalnego w okolicy 94,00.
W tym tygodniu zostaną opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Japonii, a także istotne dane na temat inflacji CPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Japonii.
IDMSA.PL