Co się dzieje na rynku ogórków? Ceny nawet trzykrotnie wyższe

Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach ceny ogórków poszły mocno w górę. Obecnie za kilogram tego warzywa w hurcie trzeba zapłacić trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach. Co jest powodem tak drastycznych wzrostów?

Trzykrotnie wyższe ceny ogórków
Trzykrotnie wyższe ceny ogórków
Źródło zdjęć: © Getty Images | Lorado

Jak podaje portal sadyogrody.pl, na rynku zaczyna brakować ogórków. Ma na to wpływ szereg negatywnych czynników. Wśród nich należy wymienić chociażby wysokie temperatury. Osłabienie roślin upałem to jednak dopiero początek problemów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Są już polskie truskawki! Porównaliśmy te z bazaru i Biedronki

Portal poinformował również o panujących na uprawach chorobach, w tym mączniaka rzekomego dyniowatych. Rolnicy donoszą, że większość roślin na plantacjach zżółkła, co uniemożliwia uzyskanie dobrych plonów w tym sezonie.

Ceny ogórków poszybowały w górę

Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach, informuje że ceny ogórków osiągnęły niebotyczne poziomy. Za najdrobniejsze ogórki trzeba obecnie zapłacić 9 zł/kg, co stanowi trzykrotność cen z lat ubiegłych. Wówczas kilogram kosztował maksymalnie 5-6 zł. Ekspert wskazuje, że wysokie ceny prawdopodobnie utrzymają się przez kilka kolejnych tygodni.

Na miejskich targowiskach sytuacja jest jeszcze trudniejsza – ceny ogórków sięgają nawet 10 zł/kg. Braki w dostawach są odczuwalne zarówno w skupach, jak i w przetwórstwie, co doprowadziło do wzrostu cen przetworów ogórkowych. Za kilogram ogórków małosolnych i kwaszonych trzeba zapłacić ponad 12 zł - wskazuje ekspert.

Tony importowanych ogórków

Polska importuje ogromne ilości warzyw. Jak pisaliśmy w WP Finanse, w kwietniu 2024 r. sprowadzono do naszego kraju prawie 5 tys. ton ogórków. 

Najwięcej warzywa w kwietniu 2024 r. dostarczyła nam Holandia, która wyeksportowała do Polski 1369,80 ton towaru. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z wynikiem 951,72 ton. Podium zamykają Niemcy, skąd sprowadzono 649,48 ton ogórków.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Grecja, Rumunia, Rosja, Belgia czy Armenia. W kwietniu stale utrzymywał się import ogórków z Rosji. Lokalni handlowcy sprowadzili z tamtego kraju 456,01 ton ogórków.

Źródło artykułu:WP Finanse
ogórkiwarzywarynek hurtowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)