Renta alkoholowa. Oto ile wynosi świadczenie w 2024 r.

Renta spowodowana uzależnieniem od alkoholu jest popularnym określeniem formy wsparcia finansowego, przekazywanego ludziom, którzy w wyniku schorzeń zdrowotnych stracili zdolność do pracy. By móc korzystać ze wspomnianego wsparcia, należy spełnić określone kryteria.

Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?
Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?
Źródło zdjęć: © Getty Images | muchomoros
oprac. KRWLKARN

Termin "renta alkoholowa" nie występuje wprost w dokumentach prawnych, kodeksach czy rozporządzeniach specjalistycznych. Za to określenie to stosuje się, mówiąc o rentach, które są przyznawane z powodu utraty zdolności do pracy, w tym również ze względu na nadmierne picie alkoholu. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, aby złożyć wniosek o otrzymywanie tego typu pomocy?

Renta alkoholowa. Dla kogo?

Według informacji ujawnionych przez Eurostat pod koniec 2023 roku, Polska znajduje się na czołowych pozycjach w Unii Europejskiej w kontekście liczby zgonów z przyczyny nadmiernego konsumowania alkoholu, wyprzedzając nas tylko Słowenia. Choroba alkoholowa może być przyczyną nie tylko śmierci, ale również degradacji ciała, co z kolei uniemożliwia podejmowanie zarobkowej aktywności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Renta alkoholowa określa wypłacane środki dla osób niezdolnych do pracy z powodu dolegliwości zdrowotnych wywołanych przez nadmierne spożywanie alkoholu. W grupie tej znaleźć można na przykład zespół Otella (znanego także jako obłęd alkoholowy) czy zapalenie trzustki. Owe świadczenie rentowe dotyczy zatem niezdolności do pracy z tego tytułu.

Problem zdrowotny, który prowadzi do pełnej bądź częściowej niezdolności do pracy, to jedynie część wymogów do ziszczenia, aby otrzymać finansowe wsparcie. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznanie renty jest wykonujące, o ile spełnione są kryteria:

  • posiadanie wydanej opinii o częściowej bądź pełnej niezdolności do pracy
  • osiągnięcie wymaganego okresu składkowego oraz nieskładkowego, zależnego od momentu wystąpienia niezdolności
  • wykażenie, iż niezdolność do pracy pojawiła się w okresie objętym składkami lub nieskładkowym, określonym w przepisach.

Jednak sama choroba spowodowana alkoholem nie uprawnia automatycznie do starań o rentę.

Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy, związanej z chorobą alkoholową, jest uzależniona od stopnia niezdolności, wskazanego na orzeczeniu lekarskim. Po waloryzacji w tym roku kwoty mogą wynieść:

  • 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy
  • 1780,96 zł w sytuacji całkowitej niezdolności do pracy.
Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (317)