Coal Energy może wypłacić dywidendę najwcześniej z zysku za rok obrotowy 2012/13
04.08. Warszawa (PAP) - Ukraińska spółka Coal Energy, która w czwartek zadebiutowała na GPW, planuje dzielić się z akcjonariuszami zyskiem. Na dywidendę chce przeznaczać 30-50...
04.08. Warszawa (PAP) - Ukraińska spółka Coal Energy, która w czwartek zadebiutowała na GPW, planuje dzielić się z akcjonariuszami zyskiem. Na dywidendę chce przeznaczać 30-50 proc. zysku netto. Najwcześniej takiej decyzji można się spodziewać po roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2013 r. - poinformował dziennikarzy Viktor Vyshnevetskyy, prezes Coal Energy.
"Planujemy wypłacać dywidendę, ale jednocześnie chcemy realizować nasze plany inwestycyjne. Rok obrotowy 2011/12 pokaże czy wypracowane środki będą nam potrzebne na rozwój, czy też będziemy mogli myśleć o podzieleniu się w przyszłości zyskiem z akcjonariuszami. Po wynikach za rok obrotowy 2012/13 możemy wypłacić dywidendę" - powiedział Vyshnevetskyy.
Dodał, że akcjonariusze mogliby otrzymywać od 30 do 50 proc. z wypracowanego zysku netto.
"Jednak będzie to zależało od potrzeb inwestycyjnych spółki" - powiedział.
Prezes Coal Energy poinformował, że w ciągu najbliższych 5 lat spółka nie planuje przeprowadzenia kolejnej emisji akcji.
Z przeprowadzonej w lipcu oferty publicznej Coal Energy pozyskało 225 mln zł.
Środki z oferty zostaną przeznaczone na rozwój istniejących kopalń, zakładów utylizacji hałd górniczych i zakładów wzbogacania węgla, pozyskanie koncesji na nowe złoża, częściową spłatę zaciągniętych kredytów bankowych i innych zobowiązań finansowych oraz zasilenie kapitału obrotowego.
Pięcioletni program rozwoju spółki przewiduje inwestycje na 287 mln USD.
Przedstawiciele spółki poinformowali, że w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2011 r. Coal Energy zanotowała wydobycie na poziomie 1,6 mln ton, z czego ponad 1 mln ton pochodził z eksploatacji kopalń, a blisko 600 tys. ton z przetwarzania hałd.
Zgodnie ze swoją strategią, grupa planuje osiągnąć wydobycie węgla na poziomie około 2 mln ton węgla handlowego w roku obrotowym 2012 oraz około 4,8 mln ton węgla handlowego do końca roku obrotowego 2016. Grupa zamierza również poszerzać bazę posiadanych rezerw węgla, systematycznie umacniać swoją pozycję rynkową na rynku ukraińskim i na rynkach eksportowych, jak również zwiększać wydajność operacyjną. (PAP)
jow/ jtt/