Trwa ładowanie...
d3ill6i
08-02-2016 10:00

Coface: Liczba wniosków o upadłość wzrosła o 1,4% r/r do 4531 w 2015 r.

Warszawa, 08.02.2016 (ISBnews) - Liczba wniosków o upadłość w Polsce wzrosła o 1,4% r/r i wyniosła 4531 w całym 2015 roku, wynika z danych firmy Coface. W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych w ub.r. sądy wydały postanowienia o upadłości 798  przedsiębiorstw, czyli o 8% mniej niż w poprzednim roku.

d3ill6i
d3ill6i

"Pomimo przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego Polski liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości w polskich sądach wzrosła w zeszłym roku o ponad 1% w porównaniu do 2014 r. Przewidujemy, że na koniec bieżącego roku liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości zmniejszy się o 5%" - powiedział główny ekonomista w regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

Od początku 2009 roku (czyli od czasu, kiedy zaobserwowano wyraźnie wzrastające problemy polskich firm z wypłacalnością) do końca 2015 r. do sądów wpłynęło 28 271 wniosków o upadłość przedsiębiorstw. Liczba ta oznacza, że poważne zagrożenie płynności dotyczyło znacznie większej liczby przedsiębiorstw, niż wynika to ze statystyk o ogłoszonych upadłościach, podano także.

"W 2015 r. ogłoszeniem upadłości zakończyło się 17,6% (procent najniższy od 2009 r.) wniosków zarejestrowanych przez sądy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na czas trwania sprawy upadłościowej, postanowienia ogłaszane w danym okresie nie są wynikiem rozpatrzenia tylko wniosków o upadłość złożonych w tym okresie, ale także tych pochodzących z okresu wcześniejszego. Analiza danych z ostatnich 7 lat wskazuje, że ogłoszeniem upadłości kończy się od 17,6% do 23% postępowań wszczętych na skutek złożenia wniosku o upadłość" - czytamy w komunikacie.

Liczba wniosków oddalonych ze względu na brak majątku na pokrycie kosztów postępowania sądowego wyniosła 1180, podano także.

"Wnioski o upadłość najczęściej wpływają do sądów w województwach, w których działa najwięcej podmiotów gospodarczych, tj. ma Mazowszu, na Górnym i Dolnym Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce. W tym względzie statystyki przedstawiające wnioski o upadłość są podobne do tych prezentujących ogłoszone upadłości" - czytamy w komunikacie.

(ISBnews)

d3ill6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i