Coraz bardziej cenimy atmosferę w pracy. Wciąż ważne są finanse
Najczęstszymi powodami zmiany pracy wśród specjalistów są zła atmosfera w firmie i opóźnienia w wypłatach pensji
Na bodźce finansowe najbardziej podatni są młodzi pracownicy. Z badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami wynika, że niemal 90 proc. osób. które po studiach wchodzą na rynek pracy, uznaje kwestię wynagrodzenia za ważną w kontekście poszukiwania pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ludzie w wieku 25-35 lat najczęściej dążą do usamodzielnienia się, kupna mieszkania i życia na własny rachunek.
- To naturalne, oni są na początku drogi, dla nich ważne jest, żeby się usamodzielnić i ustabilizować. Wysokość zarobków jest zatem ważna. Wszystkie badania pokazują, że na początku kariery największą wagę przywiązuje się do zbierania doświadczeń i wynagrodzenia, dopiero wraz z upływem czasu i rozwojem kariery bardziej zaczynają nabierać znaczenia pozafinansowe motywatory – dodaje Beata Kapcewicz z Grupy Architekci Kariery.
*Polecamy: * Miliony miejsc pracy znikły na zawsze
Dużo rolę przywiązują oni także do możliwości rozwoju zawodowego, stabilności zatrudnienia, dobrej atmosfery czy tez wykonywania pracy zgodnej z zainteresowaniami. Najmniej istotnym czynnikiem są dla nich oferowane przez firmę warunki socjalne.
Jednocześnie młodzi ludzie są świadomi, że poszukiwanie wymarzonej pracy nie będzie łatwe. Sześciu na dziesięciu zapytanych spodziewa się wystąpienia problemów ze znalezieniem odpowiadającej oczekiwaniom posady. Jedynie nieco ponad 20 proc. z nich jest optymistami i uważa, że po studiach nie napotkają w tym zakresie zbyt dużych trudności.
KK,MA,WP.PL