Coraz łatwiej można wypłacić gotówkę

Lawinowo wzrasta liczba punktów, w których właściciele kart mogą wypłacać gotówkę. Wszystko dzięki rozwojowi usługi cash back. W ten sposób określa się możliwość wypłat np. w sklepach podczas codziennych zakupów. Liczba punktów cash back niemal dogoniła już liczbę bankomatów. Jest ich obecnie ponad 10 tys., gdy ATM-ów 12 tys.

Coraz łatwiej można wypłacić gotówkę
Źródło zdjęć: © Głos Wielkopolski | Sławomir Seidler

Lawinowo wzrasta liczba punktów, w których właściciele kart mogą wypłacać gotówkę. Wszystko dzięki rozwojowi usługi cash back. W ten sposób określa się możliwość wypłat np. w sklepach podczas codziennych zakupów. Liczba punktów cash back niemal dogoniła już liczbę bankomatów. Jest ich obecnie ponad 10 tys., gdy ATM-ów 12 tys.

Dynamiczny rozwój (usługa weszła do Polski dwa lata temu) cash back zawdzięcza przede wszystkim sieciowym sklepom i punktom handlowo-usługowym m.in. Empikowi, Realowi, Bomi, Big Starowi, cukierniom Grycan, stacjom BP. W tym miesiącu cash back zakończyła wdrażać Żabka. Obecnie we wszystkich jej 1,8 tys. sklepów na terenie całego kraju klienci mogą nie tylko robić zakupy, ale i dokonywać drobnych wypłat.

Także kolejne banki umożliwiają posiadaczom debetowych kart Visa i MasterCard korzystanie z usługi. Do niedawna była ona dostępna dla klientów PKO BP, mBanku, MultiBanku, ING BSK, Banku Polskiej Spółdzielczości i zrzeszonych z nim banków spółdzielczych, Citi Handlowego. Lukas Banku i Volkswagen Banku. Ostatnio korzystanie z wypłat w sklepach umożliwiły swoim klientom BZ WBK, SKOK oraz BPH.

Nadal jest jednak kilka dużych banków detalicznych, które nie rozszerzyły o cash back dostępu do gotówki. Są to np. Pekao SA, Millennium i Kredyt Bank. A to dosyć istotne, bo w Polsce nadal ok. 80 proc. transakcji kartami stanowią nie płatności, ale wypłaty gotówki.

Obraz

Korzystanie z usługi cash back jest niezwykle proste. Wystarczy przy dokonywaniu płatności kartą debetową w sklepie czy punkcie usługowym poprosić obsługę o możliwość skorzystania z wypłaty. Wówczas najpierw z karty zostaje potrącona kwota za zakupy, a później za wypłatę. W obu przypadkach albo podpisujemy paragon, albo potwierdzamy transakcję kodem PIN. W gotówce jednorazowo można dostać maksymalnie 200 zł. Jednak nie ma ograniczenia liczby transakcji, jedyną blokadą może być limit środków na rachunku.
_ Nawet kilka razy dziennie, gdy dokonujemy jakiejś płatności, możemy również poprosić o wypłatę _- tłumaczy Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Polska. _ Kwota wypłaty może być wyższa od tej, jaką klient płaci za zakupy _- dodaje. Podkreśla, że na razie wszystkie banki oferują tę usługę bezpłatnie. To bardzo korzystne. W bankomatach obcych banków pobieranie gotówki obciążone jest prowizją. Zwykle nie przekracza ona 1,5-2,5 proc. wartości podejmowanej kwoty, ale nie mniej niż 4,5 zł.

Bardzo łatwo jest także sprawdzić, gdzie w naszej okolicy są punkty oferujące cash back. Na stronie www.visa.pl działa wyszukiwarka placówek handlowych i usługowych w całej Polsce oferujących taką możliwość.

Przez internet nie tylko można sprawdzić, gdzie najbliżej domu lub pracy jest taki punkt, ale wybierając się w podróż, zobaczyć, gdzie w trasie możemy w razie potrzeby pobrać pieniądze oraz czy w naszej miejscowości wypoczynkowej będziemy mieli łatwy dostęp do gotówki. W tym miesiącu wyszukiwarka zyskała nową funkcję. Internauci mogą teraz znaleźć nie tylko adres interesującej ich placówki, ale także zobaczyć dokładne usytuowanie tego punktu na mapie Google Maps.

Usługa cash back najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie do jej używania przyznaje się co drugi posiadacz karty debetowej. W Europie natomiast z usługi najchętniej korzystają Brytyjczycy. Przy co czwartej płatności kartą dokonywana jest równocześnie wypłata. W Polsce wypłat w sklepach i punktach handlowo-usługowych jest obecnie ok. 25 tys. miesięcznie. To nadal bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju około 19 mln klientów ma kartę debetową.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Gazeta Opolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)